Podnikatelé z kalifornského Silicon Valley se věnují různým oborům, ve kterých s pomocí technologií a nových přístupů přepisují dříve platná pravidla. Platí to také o filantropii, jejíž zvyky a vliv se snaží změnit jedna z nejbohatších žen světa - Laurene Powellová Jobsová.

Vdova po zakladateli výrobce mobilů a počítačů Apple Stevu Jobsovi se mecenášství věnuje jinak než prostřednictvím tradiční nadace. Z města Palo Alto na severu křemíkového údolí řídí společnost s ručením omezeným nazvanou Emerson Collective.

"Nadace jsou neziskové organizace, z čehož vyplývají určité daňové výhody, ale také regulatorní povinnosti. Emerson Collective to má v tomto ohledu snazší. Co se svými penězi dělá, určuje zakladatelka a majitelka," uvedla v rozhovoru pro páteční vydání HN Donzelina Barrosová, poradkyně mecenášů z organizace Rockefeller Philanthropy Advisors. Ve vedení této instituce působí dědicové amerického ropného magnáta 19. století Johna D. Rockefellera, který pod svým jménem založil jednu z největších dobročinných nadací na světě.

Powellová Jobsová se filantropií začala zabývat ještě za života svého manžela. Společně se zapojili do rozjezdu organizace College Track. Ta od roku 1997 působí v oblasti Palo Alto, kde pomáhá středoškolákům, obvykle dětem přistěhovalců, s přípravou na vysokoškolské studium. Powellová Jobsová se s problémy těchto dětí setkala o několik let dříve, když působila jako dobrovolnice na Carlmont High School v městečku Belmont nedaleko Palo Alto. Školou tehdy zmítalo napětí mezi studenty z různých etnických skupin, apatie a nedostatek učitelů. V roce 1995 se stala dokonce námětem i kulisou pro film Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer v hlavní roli učitelky angličtiny.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru