Podnikatelé z kalifornského Silicon Valley se věnují různým oborům, ve kterých s pomocí technologií a nových přístupů přepisují dříve platná pravidla. Platí to také o filantropii, jejíž zvyky a vliv se snaží změnit jedna z nejbohatších žen světa - Laurene Powellová Jobsová.

Vdova po zakladateli výrobce mobilů a počítačů Apple Stevu Jobsovi se mecenášství věnuje jinak než prostřednictvím tradiční nadace. Z města Palo Alto na severu křemíkového údolí řídí společnost s ručením omezeným nazvanou Emerson Collective.

"Nadace jsou neziskové organizace, z čehož vyplývají určité daňové výhody, ale také regulatorní povinnosti. Emerson Collective to má v tomto ohledu snazší. Co se svými penězi dělá, určuje zakladatelka a majitelka," uvedla v rozhovoru pro páteční vydání HN Donzelina Barrosová, poradkyně mecenášů z organizace Rockefeller Philanthropy Advisors. Ve vedení této instituce působí dědicové amerického ropného magnáta 19. století Johna D. Rockefellera, který pod svým jménem založil jednu z největších dobročinných nadací na světě.

Powellová Jobsová se filantropií začala zabývat ještě za života svého manžela. Společně se zapojili do rozjezdu organizace College Track. Ta od roku 1997 působí v oblasti Palo Alto, kde pomáhá středoškolákům, obvykle dětem přistěhovalců, s přípravou na vysokoškolské studium. Powellová Jobsová se s problémy těchto dětí setkala o několik let dříve, když působila jako dobrovolnice na Carlmont High School v městečku Belmont nedaleko Palo Alto. Školou tehdy zmítalo napětí mezi studenty z různých etnických skupin, apatie a nedostatek učitelů. V roce 1995 se stala dokonce námětem i kulisou pro film Nebezpečné myšlenky s Michelle Pfeiffer v hlavní roli učitelky angličtiny.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru