ČSOB koupí 45procentní podíl v Českomoravské stavební spořitelně (ČMSS). Díky akvizici za 240 milionů eur (více než šest miliard korun) tak spořitelnu zcela ovládne. ČSOB a německá stavební spořitelna Bausparkasse Schwäbisch Hall (BSH) uzavření dohody oznámily v tiskové zprávě.

ČSOB tak posílí svou pozici největšího poskytovatele řešení financování bydlení v České republice. Dohodu ČSOB a BSH musí ještě schválit antimonopolní úřad, její konečné uzavření se očekává před koncem druhého čtvrtletí roku 2019.

Odchod BSH po více než 25 letech z Česka není ale zas až tak velkým překvapením. Celkem z pěti stavebních spořitelen na českém trhu je už ČMSS jedinou, která není součástí jedné finanční skupiny a zůstávala společným podnikem s firmou mimo její strukturu. Podobným procesem před třinácti lety prošla Modrá pyramida, která patří Komerční bance.

"Tato akvizice potvrzuje naši ambici na klíčových trzích nadále růst a je jedinečnou příležitostí k posílení naší retailové značky v České republice," řekl k transakci generální ředitel skupiny KBC Group, která vlastní ČSOB, John Thijs.

"Skupina ČSOB je největším poskytovatelem úvěrů na bydlení v Česku. Stoprocentní podíl v ČMSS tuto naši pozici ještě posílí", dodal vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB Petr Hutla, který je odpovědný právě za ČMSS. Hutla zároveň potvrdil, že maskot Chytré lišky této stavební spořitelně zůstává a v nejbližší době se nechystá rebranding. "Je to součást dohody s odcházejícím německým akcionářem. Pro nejbližší roky se  nezmění název ani logo Českomoravské stavební spořitelny," uvedl pro HN. Ta v logu používá čtyři cihličky, stejně jako BSH.

Hodnota transakce odpovídá více než devítinásobku čistého zisku stavební spořitelny za rok 2018. Dividendy z ročních zisků 2018 a 2019 budou podle dohody plně náležet ČSOB.

Ke konci roku 2018 dosahoval objem úvěrů poskytnutých ČMSS 117 miliard korun. Objem vkladů střadatelů činil 137 miliard korun, což odpovídalo přibližně 40 procentům tržních podílů.

Za loňský rok ČMSS vydělala 873 milionů korun, o rok dříve to bylo více než miliarda. Rekordní zisk přes 2 miliardy korun zaznamenala ČMSS v roce 2011, od té doby se postupně snižoval. Budoucí růst příjmů mimo jiné slibuje větší využití dat klientů stavební spořitelny v rámci finanční skupiny ČSOB, kterým může prodat víc svých služeb - ČMSS má aktuálně 1,35 milionu klientů a tvoří tak více než třetinu všech klientů, kterých má skupina ČSOB nyní přes 3 miliony.

ČMSS je největší stavební spořitelnou v České republice. Založena byla v roce 1993 jako společný podnik ČSOB a Bausparkasse Schwäbisch Hall. Od té doby uzavřela více než 7,8 milionu smluv, na kterých klienti naspořili přes 500 miliard korun. V současnosti má ČMSS zhruba 1,3 milionu klientů, přibližně 1800 obchodních zástupců a 300 zastoupení. 

Související

Komentáře ke článku

Johny 16.04.2019 05:20
9ti násobek čistého zisku? Cena je ale jen za 45% podíl.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru