Na velké digitální obrazovce jde přehledně vidět půdorys jednoho patra nemocnice a hlavně to, co se právě děje ve všech místnostech. V jednom pokoji pacientka leží na lůžku a jinde právě sestra pomáhá vstát pacientovi, který z postele spadl. Souhrn dění pro pozorovatele u obrazovky nenabízí kamery, ale systém založený na umělé inteligenci, která propojuje veškerá dostupná data v reálném čase. Když pozorovatel například klikne na pacienta, jenž je připojený na přístrojích, objeví se mu na obrazovce, jaký je v dané chvíli jeho tlak či zda mu pravidelně bije srdce, data o pozici nemocného se sbírají z náramku, který má na zápěstí, do systému jdou ale také údaje o teplotě v jednotlivých pokojích a podobně. Zdravotník nebo údržbář tak mohou jednoduše vidět, kde je nějaký problém.

Související

"Systém dokáže také srovnávat data pacientů podle jejich věku, pohlaví a dalších parametrů, což je důležité například pro vyhodnocení léčby," říká Gerald Bieber, který na programu pracuje. Výzkumná společnost Fraunhofer systém budoucnosti představila v uplynulém týdnu na berlínském veletrhu DMEA, což je největší evropská výstava technologií ve zdravotnictví. Fraunhofer vyvíjí systém tři a půl roku a některé jeho části se už v německých nemocnicích používají. Jako celek ale zatím nikde nefunguje, společnost momentálně hledá další partnery pro dokončení vývoje. "Spolupracujeme se státem i s různými firmami. Celý systém bude stát nemocnice asi 20 tisíc eur (více než půl milionu korun), ale postupem času se bude zlevňovat," vysvětluje Bieber.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.