Na velké digitální obrazovce jde přehledně vidět půdorys jednoho patra nemocnice a hlavně to, co se právě děje ve všech místnostech. V jednom pokoji pacientka leží na lůžku a jinde právě sestra pomáhá vstát pacientovi, který z postele spadl. Souhrn dění pro pozorovatele u obrazovky nenabízí kamery, ale systém založený na umělé inteligenci, která propojuje veškerá dostupná data v reálném čase. Když pozorovatel například klikne na pacienta, jenž je připojený na přístrojích, objeví se mu na obrazovce, jaký je v dané chvíli jeho tlak či zda mu pravidelně bije srdce, data o pozici nemocného se sbírají z náramku, který má na zápěstí, do systému jdou ale také údaje o teplotě v jednotlivých pokojích a podobně. Zdravotník nebo údržbář tak mohou jednoduše vidět, kde je nějaký problém.

Související

"Systém dokáže také srovnávat data pacientů podle jejich věku, pohlaví a dalších parametrů, což je důležité například pro vyhodnocení léčby," říká Gerald Bieber, který na programu pracuje. Výzkumná společnost Fraunhofer systém budoucnosti představila v uplynulém týdnu na berlínském veletrhu DMEA, což je největší evropská výstava technologií ve zdravotnictví. Fraunhofer vyvíjí systém tři a půl roku a některé jeho části se už v německých nemocnicích používají. Jako celek ale zatím nikde nefunguje, společnost momentálně hledá další partnery pro dokončení vývoje. "Spolupracujeme se státem i s různými firmami. Celý systém bude stát nemocnice asi 20 tisíc eur (více než půl milionu korun), ale postupem času se bude zlevňovat," vysvětluje Bieber.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru