Podnikatel Michal Zahradníček vydělal před lety stovky milionů korun, když prodal dvě firmy s výpočetní technikou a softwarem. Velkou část těchto peněz pak investoval do nejnovějšího trendu v medicíně  do biotechnologií. Nyní přichází s firmou PrimeCell, kterou vlastní spolu s bývalým společníkem Ivo Kristenem a investiční skupinou Penta. Má ambiciózní plán, jak biomedicínský byznys rozjet ve velkém. Investoři tak budou muset posoudit, zda jim Zahradníček jen maluje vzdušné zámky, nebo jestli v novém a rizikovém oboru uspěje. 

PrimeCell, založený v roce 2007, se zaměřuje hlavně na klinický výzkum v oblasti buněk, genů a imunoterapie. Zahradníček nyní obchází investory, od kterých chce získat miliardu korun. Říká, že s novými penězi bude PrimeCell procházet tisíce biomedicínských studií z celého světa a hledat v nich ty nejnadějnější hypotézy, ze kterých pak rozběhne asi sto klinických studií. Z toho nakonec může vzniknout několik nových terapií, které investované peníze investorům zhodnotí.

Ambiciózní projekt není jen o penězích, ale také o nápadech a vědcích. "Chtěli bychom, aby o nás více věděli i výzkumníci doma. Říkáme: Máte-li slibné výsledky výzkumu, pojďme se bavit o tom, jak vám PrimeCell může být prospěšný," prohlašuje Zahradníček v rozhovoru pro HN.
 

Biomedicína používá buňky, tkáně nebo zásahy do genů místo tradičních chemických léků. Lékaři si od mladého oboru slibují, že umožní třeba léčit rakovinu nebo obnovit poškozené části orgánů.

Na čem dnes vyděláváte peníze?

Nevydělávám peníze. Zvyšuji hodnotu PrimeCellu. Hromadění peněz mne nebaví. Firmy jako Mikenopa vydělávají, ale hlavní smysl vidím v biotechnologiích. PrimeCell je ukázkou, že lze z české montovny udělat mozkovnu – přitahujeme zahraniční kapitál a vyvíjíme technologie nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Celý život se řídím přesvědčením, že jediným legitimním nárokem na zisk jsou inovace. Proto mě zajímají technologie, které rozvrací tradiční byznysové modely. Do těch investuji, rozvíjím je a čekám, jak to dopadne. 

Související

Krátce po vzniku PrimeCellu vám přineslo hodně negativní publicity to, že vás média popisovala jako neznámou firmu, která převzala Tkáňovou banku Fakultní nemocnice Brno.

My jsme žádnou tkáňovou banku nepřevzali, to je zkratka. Tkáňová banka ve FN Brno stále existuje. Ten příběh byl následující: v roce 2005 jsem se při práci na jedné softwarové zakázce poprvé setkal s pojmem regenerativní medicína a léčení bez léčiv. Rozhodl jsem se, že založím biotechnologickou společnost. Bylo jasné, že když nebudeme mít vlastní lidi a laboratoře, nemůžeme uspět.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru