V některých logistických centrech sice už řadu let jezdí bezpilotní vozíky podle jednoduchých magnetických pásek na podlaze, když ale narazí na překážku, zastaví se. V jízdě nepokračují ani v případě, pokud se poruší vodicí linie. V posledních letech se ale vývoj rapidně zrychlil a k navigaci se začínají používat i laserové skenery a kamery, které dávají strojům nové možnosti. Ve skladech a továrnách se tak začíná objevovat i nová generace přepravních robotů, která je schopna se "sama" učit. 

Právě za využití tohoto nejnovějšího typu přepravního robota si odnesla první místo v kategorii Top logistický projekt v soutěži Impuls Logistika společnost Škoda Auta. Vozík od loňska přepravuje v závodě automobilky ve Vrchlabí převodovky mezi obráběcími centry a měřicím střediskem. Pomocí navigační technologie samostatně hledá cestu napříč závodem, aniž by k tomu potřeboval zvláštní úpravy okolních prostor. Když narazí na překážku, umí samostatně najít náhradní trasu.

Výsledky:

Top logistický produkt – hardware

1. Mobile Industrial Robots – za autonomního mobilního robota MIR500 s nosností až 500 kilogramů 

2. Jungheinrich – za první sériově vyráběný retrak s plně integrovanou li-ion baterií – ETV 216i 

3. Orbit Merret – za IoT zařízení OMT 1010 pro on-line dohled a sledování zásilek 

 

Top logistický produkt – software 

1. Aimtec – za řešení ARQ pro kontrolu kvality pomocí rozšířené reality 

2. Kühne + Nagel – za samoobslužný zákaznický portál pro nákladní přepravu myKN

3. Gebrüder Weiss – za automatizovaný reporting kvality poskytovaných služeb CR+ 

 

Top logistická služba

1. HOPI – za centrum pro zpracování a logistiku mořských ryb a plodů CEE Fish Hub 

2. Balíkobot – za rozšíření možností expediční služby Balíkobot.cz

3. DPD – za Return My Parcel Portal usnadňující zpětnou balíkovou přepravu ze zahraničí 

4. Still – za mobilní myčku vozíků

5. C.S.Cargo a.s. a Linde Material Handling – za přepravu specifické manipulační techniky

 

Top logistický projekt 

1. Škoda Auto – za zavedení autonomní přepravy dílů v závodě ve Vrchlabí

2. Adler Czech – za druhou etapu technologicky vyspělého logistického centra 

3. HOPI – za robotickou linku pro automatické vytváření mixovaných palet 

4. Stoklasa textilní galanterie – za stavbu řízeného skladu a zavedení nových technologií

5. Bosch Diesel – za nasazení automatických vozíků pro zásobování výroby

Zatímco tento vozík od firmy Omron přesouvá po továrně spíše lehčí náklad, další výrobce – Mobile Industrial Robot (MIR) – přešel už do vyšší váhové kategorie. Jeho přepravní robot zvládá i běžné palety s hmotností až 500 kilogramů. To je přitom jeden z předpokladů, aby se tyto technologie prosadily v širším spektru průmyslových provozů. MIR si ze soutěže Impuls Logistika odnesl vítězství v kategorii Top hardwarový produkt.

Jiná realita a rybí logistika

V kategorii Top software roku zase dominovala rozšířená realita. Plzeňská společnost Aimtec vyvinula systém pro kontrolu kvality vyráběných produktů, který je založen právě na této technologii. Pracovník nejprve pomocí tabletu naskenuje čárový kód kontrolovaného dílu a následně na něj namíří kameru tabletu. Systém pak "prohlédne" výrobek a vyhodnotí, jestli je v pořádku.

V řadě oborů, například v automotive či elektrotechnice, je sledování kvality stěžejní součástí výroby. Pokud jsou na produktech byť jen malé škrábance, odběratel je buď nepřijme, nebo požaduje vysokou finanční náhradu. Poškození přitom mohou být pro lidské oko téměř neviditelná. Nový systém by měl nejen automaticky odhalit vady, ale také vše zaznamenat pro pozdější kontrolu.

Na úplně jinou oblast se zaměřil vítěz kategorie Top logistická služba roku 2018. Český holding HOPI loni udělal radost zejména milovníkům mořských ryb a plodů, když ve svém areálu u Prahy zřídil takzvaný CEE Fish Hub. Sem se ryby sváží ve speciálních kamionech ze všech světových stran, skladují se, porcují, filetují, balí, značí a odesílají dál do obchodů střední a východní Evropy. Mimo jiné je tu i vivárium pro humry.

Poslední dva vítězové potvrzují, že logistika se s výrobními procesy stále více propojuje. Logistické firmy tak dnes vedle klasických aktivit, jako je skladování, balení a přeprava zboží, také porcují maso, montují díly nebo přestavují auta.

Společnost HOPI si odnesla i třetí místo v kategorii Top logistický projekt, a to za automatizovanou linku, na které několik robotů skládá na palety různé druhy jogurtů. Firma tak reaguje na to, že obchodníci zmenšují své prodejny, ale chtějí udržet stejně pestrou nabídku zboží. Požadují proto dodávky jednotlivých druhů produktů po menších dávkách.

Vedle "hmotných" projektů se v soutěži prosadila i řada softwarových zlepšováků, například samoobslužný zákaznický portál pro rezervování nákladní dopravy a sledování transportu zboží, automatizovaný reporting kvality poskytovaných služeb nebo webový portál, který zjednodušuje vracení zásilek do zahraničních e-shopů.

 

 

 

Detailní popis projektů vyjde v květnovém speciálu časopisu Logistika.

O soutěži Impuls Logistika 

Nástup automatizace, digitalizace a změny způsobu řízení nazývaný také Průmysl 4.0 se týká i logistiky. V Česku je tento proces zatím na začátku. Měsíčník Logistika a vydavatelství Economia proto vyhlásily cenu Impuls Logistika, která mediálně podporuje nástup inovativních projektů a produktů v tomto oboru.

Soutěž má čtyři kategorie: Top logistický projekt, Služba, Hardwarový produkt a Softwarový produkt. Porota složená z akademiků, odborných novinářů a lidí z branže při hodnocení zohledňuje zejména inovativnost myšlenky, využití nových postupů nebo zařízení v praxi a celkové přínosy projektu pro firmu. Vyhlášení konečného pořadí a předání cen proběhlo na konferenci Zóna Logistika v Praze. 

Generálním partnerem soutěže je realitně-poradenská společnost 108 Agency. Mediálními partnery akce jsou Hospodářské noviny, Ekonom a časopis Logistika a odbornými partnery Logistická akademie, katedra logistiky VŠE v Praze, Svaz spedice a logistiky ČR, Vysoká škola logistiky v Přerově a Dopravní fakulta Univerzity Jana Pernera v Pardubicích.

Pozor, projíždí tudy robot! 1. místo v kategorii Top logistický projekt v soutěži Impuls Logistika. Škoda Auto - za zavedení autonomní přepravy dílů v závodě ve Vrchlabí.

5. místo v soutěži Impuls Logistika v kategorii Top logistický projekt: Bosch Diesel - za nasazení automatických vozíků pro zásobování výroby.

1. místo v soutěži Impuls Logistika v kategorii Top logistický produkt. Aimtec - za řešení ARQ pro kontrolu kvality pomocí rozšířené reality.