Tony Stark alias Iron Man létá ve svém speciálním obleku jen ve smyšlených komiksových příbězích, Richard Browning to ale dokáže i ve skutečnosti. S oblekem osazeným miniaturními proudovými motory se tento Brit dokáže pohybovat rychlostí přes 50 kilometrů v hodině a vznášet se ve výšce několika desítek metrů nad zemí. Browning v rámci programu pražské konference SingularityU Czech Summit v úterý odpoledne vzletěl ze Slovanského ostrova, podletěl jeden z pilířů mostu Legií a po několika desítkách vteřin zase bezpečně přistál u Paláce Žofín. "Nic složitého na tom není, takových letů už jsem absolvoval spoustu," uvádí Browning, jemuž světová média přezdívají "skutečný Iron Man".

Létající obleky nejsou nic nového. Už v šedesátých letech minulého století s nimi experimentovala americká armáda, kterou v dalších dekádách následovaly jednotky různých dobrodruhů. Čtyřicetiletý Brit se ale od svých předchůdců v mnohém liší. Kolem obleku jménem Gravity se mu podařilo vytvořit úspěšně se rozrůstající byznys. "Naše stejnojmenná firma Gravity je dva roky stará. Loni už utržila 2,5 milionu dolarů (57,5 milionu korun) a je zisková," uvádí Browning, který se předtím 16 let živil jako obchodník s ropou v britském gigantu BP.

Tisíc koní výkonu a spotřeba čtyři litry za minutu

Po práci si pro radost stavěl svůj jet pack, jak se létajícím oblekům v angličtině říká. Po 15 měsících vývoje s ním pak na jaře 2017 poprvé oficiálně vzlétl a v listopadu téhož roku se mu pak podařilo dosáhnout zápisu do Guinnessovy knihy rekordů: stal se nejrychlejším člověkem ovládajícím létající oblek, když letěl rychlosti 51,53 kilometru v hodině. Teoreticky by prý mohl letět až 360 kilometrů za hodinu a vystoupat až do výšky tří kilometrů. "Do toho se ale zatím z bezpečnostních důvodů radši nepouštím," říká. Se svým raketovým batohem proto létá jen ve výšce několika desítek metrů, a to vždy nad vodní hladinou. "To je v případě možného pádu bezpečnější. Pokud by mělo dojít k dopadu, automaticky se nafoukne i záchranná vesta," dodává.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru