Lidé si v druhé emisi objednali a uhradili státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 900,6 milionu korun. Objednávky přitom byly za 942,7 milionu korun. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. MF zahájilo prodej dluhopisů s názvem Dluhopis Republiky na počátku prosince. V rámci první emise, která skončila v lednu, si lidé nakoupili dluhopisy za 2,92 miliardy korun.

Splatnost aktuálně nabízených dluhopisů je šest let a průměrný roční výnos druhé emise je 1,99 procenta před zdaněním. Dluhopisy z druhé emise bylo třeba uhradit do středy 20. března.

Podle MF největší zájem o tento konzervativní způsob zhodnocení úspor měli zejména občané vyššího věku, když průměrných věk všech 1977 zájemců byl 55,9 roku. "Nejstaršímu nabyvateli je 92 let. Najdou se však i případy, kdy si občané spoří téměř doslova od narození. Nejmladšímu nabyvateli je teprve 83 dní," uvedlo MF.

MF v pondělí dále připomnělo, že prodej státních dluhopisů pro občany pokračuje. Třetí upisovací období začalo 18. března a objednávky bude úřad přijímat do 14. června. Dluhopisy budou následně vydány 1. července. Průměrný úrok před zdaněním stanovilo MF na 1,91 procenta.

Zároveň úřad v rámci třetí emise nabídl nový typ dluhopisu, tzv. protiinflační. Jeho výnos je stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a navýšen o marži 0,50 procenta ročně. Minimální úrokovou sazbu MF garantuje na 0,5 procenta ročně. Splatnost i tohoto dluhopisu je šest let.

MF zahájilo prodej dluhopisů s názvem Dluhopis Republiky na počátku prosince. Objem první emise skončené v lednu byl vyšší než při poslední emisi spořicích státních dluhopisů na jaře 2014, zároveň ale nižší než při předchozích emisích spořicích dluhopisů vydávaných od roku 2011. V červnu chce pak úřad vyhodnotit úspěšnost pilotní fáze prodeje Dluhopisu Republiky a rozhodne o dalším postupu.

Nové dluhopisy jsou vydávány v nominální hodnotě jedna koruna. Do konce roku 2012 zákon umožňoval, aby se z korunových dluhopisů neplatila daň, což řada firem využila. Dluhopis Republiky ale podléhá standardní 15procentní srážkové dani.

V rámci jednotlivých upisovacích období, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 korun. Maximální objem je stanoven na pět milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky. Objem emisí není předem stanoven, určeno je pouze období, kdy si je možné dluhopisy objednat.

Související
20. 3. 2019

Drahé dluhy někdo musí zaplatit. Vy

Názory Dneska jsem prodal sedm miliard dluhopisů za minus 0,416 %! Jde o rekordně nejnižší výnos v historii České republiky, pochlubil se před necelými...
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru