Aktivita čínského zpracovatelského sektoru v březnu nečekaně obnovila růst po čtyři měsíce trvajícím poklesu. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery (PMI) zveřejněného v pondělí a provedeného soukromými firmami Markit a Caixin. Podle analytiků se tak začíná projevovat dopad vládních opatření na povzbuzení čínské ekonomiky.

Index nákupních manažerů v průmyslu v březnu vzrostl vůbec nejrychleji za posledních osm měsíců. Zvýšil se na 50,8 bodu z únorových 49,9 bodu. Hranice 50 bodů je předělem mezi poklesem a růstem aktivity v sektoru.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že index zůstane beze změny.

Údaj potvrzuje v neděli zveřejněnou oficiální statistiku PMI, která také namísto očekávaného dalšího poklesu vykázala v březnu růst.

Oficiální data PMI měří aktivity větších výrobců, soukromé firmy Caixin a Markit se zase soustřeďují na menší a středně velké společnosti činné ve zpracovatelském průmyslu.

Po dvou staletích končí ekonomická převaha Západu. Asie se po této odmlce opět stává centrem globální hospodářské aktivity

Jen nepatrně se v březnu ovšem zvýšil objem nových domácích a zahraničních objednávek. To podle agentury Reuters naznačuje, že druhá největší světová ekonomika bude i v nadcházejících měsících pod tlakem, a aby se přesvědčivým způsobem stabilizovala, bude zapotřebí dalších vládních zásahů.

Čína vykázala v roce 2018 nejslabší ekonomický růst za 28 let a očekává se další hospodářské zpomalení. Peking již oznámil řadu stimulačních opatření, včetně snížení daní. Čína také nabídla Spojeným státům řadu ústupků v aktuálních rozhovorech o nové dvoustranné obchodní dohodě.

Její podpis ale podle zdrojů agentury Reuters zdaleka není jistý, obě strany navíc dosud nezrušily vzájemná dovozní cla.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru