Čistý zisk finanční skupiny Home Credit loni meziročně stoupl o zhruba dvě třetiny na 422 milionů eur (asi 10,9 miliardy korun podle aktuálního kurzu). Výsledky v pátek uvedl deník E15. Objem půjček, které skupina poskytla, loni poklesl na 17,5 miliardy eur (451,5 miliardy korun). Home Credit, který poskytuje v řadě zemí světa spotřebitelské půjčky, byl založen v Česku a nyní sídlí v Nizozemsku. Jeho většinovým vlastníkem je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera.

Zisk skupiny Home Credit v posledních letech roste. Zatímco v letech 2014 a 2015 se skupina propadla se ztrátami přes miliardu korun, v roce 2016 již dosáhla čistého zisku 5,67 miliardy korun a předloni zisku 6,5 miliardy korun. Objem nově poskytnutých úvěrů v roce 2017 činil 20,693 miliardy eur (asi 525 miliard korun podle tehdejšího kurzu).

Home Credit je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem skupiny Home Credit je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě (podíl 88,6 procenta). Hlavním majitelem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru