Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) vyměřil ratingové agentuře Fitch rekordní pokutu 5,13 milionu eur (zhruba 132 milionů korun) za porušení pravidel, která mají zabránit střetu zájmů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters.

Dánská carevna má šanci stanout v čele evropské komise. Technologičtí obři z ní mají strach

Úřad uvedl, že pětinový podíl v pobočkách agentury Fitch v Británii, Francii a Španělsku od června 2013 do dubna 2018 nepřímo vlastnila soukromá osoba. Tento akcionář, jehož jméno úřad nezveřejnil, byl přitom v danou dobu členem vedení tří organizací, jejichž úvěrovou spolehlivost tyto pobočky posuzovaly.

Úvěrové ratingy jsou klíčovou součástí finančního systému, protože slouží investorům k posouzení rizikovosti jejich investic. Ratingy mají významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému podniku, státu či jinému subjektu půjčovat peníze a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Přední ratingové agentury Moody's, Standard & Poor's a Fitch se po vypuknutí finanční krize staly terčem kritiky kvůli vysokému hodnocení finančních produktů, které se později ukázaly být spouštěčem rozsáhlých turbulencí na finančních trzích.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru