Společnost Seznam.cz se svým vyhledávačem patří mezi firmy, kterých se významně dotkne právě schválená evropská směrnice o autorském právu. Ta zavádí dvě důležitá opatření. Pod autorské právo zahrnuje i úryvky z textů, které se objevují ve vyhledávačích a na sociálních sítích, nově by za jejich zobrazování měly sítě a vyhledávače od určitého rozsahu platit. Internetové firmy také budou muset kontrolovat, zda na ně uživatelé nenahrávají soubory chráněné autorskými právy.

Členské země mají nyní dva roky na to, aby směrnici převedly do svých zákonů. Právě český zákon přitom bude podle Pavla Zimy, ředitele pro exekutivu a komunikaci společnosti Seznam.cz, rozhodující pro to, jak bude zobrazování zpráv na Seznamu vypadat. Společnost ale nechce stávající podobu svých služeb omezovat. Pomoci vyhovět novým pravidlům by podle Zimy měla i aktuální spolupráce s vydavateli, jejichž příspěvky se zobrazují na homepagi Seznamu ve speciální rubrice.

Zima zároveň namítá, že vydavatelé se mohou zobrazování úryvků článků ve vyhledávání bránit i nyní, a to za současných pravidel. Sami ale aktivně své weby konstruovali tak, aby se jejich zprávy ve výsledcích vyhledávání objevily.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru