Kutnohorskému výrobci tabáku Philip Morris ČR loni meziročně vzrostl čistý zisk o 10,1 procenta na 3,8 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 15,4 procenta na 14,1 miliardy korun. Firma navrhuje vyplatit hrubou dividendu 1600 korun, uvedla v úterý v pozvánce na valnou hromadu a výroční zprávě. Za rok 2017 akcionáři získali 1080 korun.

Provozní zisk firmy se zvýšil o 10,3 procenta na 4,8 miliardy korun. Objem domácího odbytu klesl o 2,7 procenta na 8,6 miliardy kusů cigaret, na Slovensku o 3,7 procenta stoupl na 4,3 miliardy cigaret.

Společnost předloni začala distribuovat na obou trzích výrobky iQOS s náplněmi Heets, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90 až 95 procent nižší. Loni podle výroční zprávy zaregistrovala 165 tisíc nových uživatelů v Česku a 81 tisíc na Slovensku. Celkem je tak registrovaných uživatelů od uvedení na trh 226 tisíc, respektive 111 tisíc.

"Co se týká podílu tabákových náplní Heets na trhu v roce 2018, v České republice činil 2,6 procenta a ve Slovenské republice 3,7 procenta. To potvrzuje, že dospělí kuřáci v obou zemích mají aktivní zájem přejít na alternativy, které mají nižší zdravotní riziko, v porovnání s pokračováním v kouření," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Árpád Könye.

Podle něj se ukazuje, že společnost učinila správné rozhodnutí, když začala investovat do výzkumu a vývoje, vědy a transformace firmy.

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Související

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru