Ministerstvo financí nabídlo před týdnem občanům další emisi státních dluhopisů. Na rozdíl od prvních dvou emisí však tentokrát nabízí dva typy dluhopisů. Jeden výhodný a druhý už méně. Při prezentaci dluhopisů však ministryně Alena Schillerová nezmínila jeden důležitý háček. Lidé, kteří budou mít o výhodný protiinflační dluhopis zájem, musí nejprve koupit ten nevýhodný.

Ve třetí emisi státních Dluhopisů Republiky nabízí ministerstvo financí reinvestiční dluhopis s průměrným úrokem 1,91 procenta za šest let. Kvůli inflaci se obligace v čase ale příliš nezhodnotí, podle ekonomů může být nakonec pro střadatele ztrátový.

Nyní však začalo nabízet i novinku - protiinflační dluhopis, který považuje řada ekonomů za finančně výhodný a majetnější investoři na něm mohou vydělat ročně i přes sto tisíc korun. Nabízí úrok, který bude přesně kopírovat vývoj spotřebitelských cen, a navíc bude navýšen o 0,5 procentního bodu ročně.

Očekává se, že lidé projeví větší zájem o ten druhý, výhodnější. Jenže jak zjistily HN, čeká na ně překvapení. Pokud se jedná o takzvané "prvoinvestory", tedy zájemce, kteří od roku 2011 nevlastnili žádný jiný státní dluhopis a nemají zřízený majetkový účet, budou si muset koupit nejprve nevýhodný dluhopis, aby si později mohli přikoupit ten výhodný.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Čím ministerstvo financí obhajuje neobvyklý krok svázat nákup výhodných dluhopisů s těmi nevýhodnými?
  • Co vše je třeba pro nákup státních dluhopisů podstoupit?
  • Jaký byl doposud o tyto obligace zájem?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.