Z prodeje automobilů značky Škoda Auto má německý koncern Volkswagen nejvyšší marže, přesto mají zaměstnanci českého výrobce aut stále výrazně nižší mzdy oproti svým kolegům v Německu. V rámci právě probíhajícího kolektivního vyjednávání se jim chtějí tuzemští odboráři přiblížit. "Nejsme mzdově tam, kde je Volkswagen nebo Porsche. Zatím ale máme menší cíle. Chceme v rámci koncernu vyhrát východní ligu. A postupně chceme prorazit i západní zónu. To se nám již podařilo v Portugalsku," říká v rozhovoru pro HN odborářský předseda Jaroslav Povšík.

Zatímco loni touto dobou odboráři hrozili Škodě Auto stávkou, pokud firma nepřistoupí na dvouciferný růst mezd, letos je vyjednávání o poznání klidnější. Automobilka potřebuje ve velkém investovat. Jen v příštích čtyřech letech plánuje vynaložit zhruba dvě miliardy eur (přes 51,3 miliardy korun). Aby se firmě výrazně nepropadl zisk, chystá úsporná opatření. To bude spočívat v omezení počtu modelových variant, čímž chce od roku 2020 automobilka ušetřit 13 miliard korun ročně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.