Společnost Walt Disney dokončila převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox za 71,3 miliardy dolarů. K právům na postavy Avengers, Star Wars či Úžasňákovi tak Disney přidá také třeba Simpsonovy, Avatar nebo X-Meny a Deadpoola.

Spojením firem Disney a Fox zmizí z amerického mediálního trhu jeden z významných hráčů. Počet největších filmových studií v Hollywoodu, kterým se přezdívalo Big Six, se sníží ze šesti na pět. Podle serveru Statista.com bude nyní Disney společně s Foxem větší než jeho dva největší konkurenti – Warner Bros. a Sony – dohromady. V celosvětovém srovnání pak Disney neměl už před akvizicí konkurenci, díky Foxu si pouze upevnil pozici největší nezávislé mediální společnosti na světě. Kromě filmových studií Fox získá akvizicí firmy Disney ještě divizi televizních stanic FX Networks, National Geographic či podíl ve streamovací službě Hulu.

Součástí akvizice naopak nejsou stanice Fox News, Fox Sport a Fox Broadcasting. Ty zůstávají v gesci mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který kanály provozuje pod nově vzniklou společností s názvem Fox Corp. V radě nové společnosti zasedne mimo jiné i bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Dosazení republikána do rady Fox Corp podle některých odborníků dokazuje náklonnost společnosti k republikánské straně, o níž se mluvilo již v minulosti. Věrným divákem i častým hostem Fox News je totiž také prezident Donald Trump, jak připomíná CNN.

Server LA Times upozorňuje, že dohoda může zásadním způsobem proměnit mediální svět. Na jednu stranu ještě více upevňuje dominantní pozici Walta Disneyho, na druhou stranu to však může být příležitost pro ostatní hráče. Disney koupil Foxe za v přepočtu 1,6 bilionu korun a část peněz si musel půjčit. Bude se tak muset uchylovat k různým úsporným opatřením. Plánuje například při propojování firem propuštění asi 3000 zaměstnanců, uvádí LA Times. Deník také spekuluje, že pod taktovkou Disneyho bude studio Fox produkovat méně filmů. Dříve jich bylo v průměru 12 až 17 ročně. LA Times však dodává, že by díky tomu mohla dostat prostor na plátnech kin i ostatní filmová studia.

Jedním z hlavních cílů společnosti Disney i jeden z důvodů, proč koupila studio Fox, je rozjet vlastní streamovací službu Disney Plus, kde by vedle originální produkce bylo možné zhlédnout například všechny epizody Star Wars nebo třeba celé Simpsonovy. Disney tak chce konkurovat největšímu on-line poskytovateli filmů a seriálů, tedy Netflixu. V další významné streamovací společnosti Hulu už významný podíl má, konkrétně 60procentní.

Firma již v minulosti koupila například výrobce animovaných filmů Pixar Animation Studios, filmovou a nakladatelskou společnost Marvel Entertainment či filmové studio Lucasfilm. Většina zahraničních blockbusterů, která slaví úspěch i v českých kinech, pochází tedy z dílny firmy Disney.

Související

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru