Investoři i šéfové světových firem se v současnosti nejvíce obávají recese. Průzkumy ukazují, že až 82 procent investorů se připravuje na hospodářské zpomalení, zatímco dalších 73 procent recesi očekává v příštích dvou letech. Je to důkazem stále rostoucího pesimismu nejen ve Spojených státech. Strach přitom může případnou krizi uspíšit nebo vyvolat.

Mezi negativní faktory, které ovlivňují mínění investorů, je zpomalování spotřeby v Číně. Právě to třeba bývalý hlavní ekonom investičně bankovní společnosti Goldman Sachs Jim O’Neill považuje za nejdůležitější faktor světové ekonomiky. Běžní Číňané vyměňují drahé iPhony za levnější telefony, odkládají nákupy nových automobilů a také již tolik necestují.

Ekonom z Kalifornské univerzity v Los Angeles Roger Farmer říká, že sice recese zatím bezprostředně nehrozí, ale že nechybí mnoho, aby naplno udeřila. Nebezpečí vidí v dalším zpomalení čínské ekonomiky nebo v politickém napětí mezi Čínou a Spojenými státy i Evropou. Dalšími příčinami může být brexit nebo imigrační krize. "Každý z těchto problémů může v určitém okamžiku vyvolat paniku," upozornil Farmer. 

S obavami z recese souvisí i škrty, kterými se jednotlivci i firmy snaží předejít budoucím problémům. Domácnosti šetří a firmy omezují výdaje i za cenu možného propouštění zaměstnanců. Například automobilka General Motors nabídla téměř 18 tisícům zaměstnanců dobrovolné odkupy akcií firmy, čehož využili dva tisíce z nich. Následně propustila 14 tisíc pracovníků. "Nemůžeme si dovolit čekat na to, jaké dopady bude mít současná situace v průmyslu, v Číně, v bankovnictví nebo v mezinárodním obchodu a teprve pak reagovat," uvedla automobilka v prohlášení, které citovala televize CNBC.

Jak ale upozorňuje server Quartz, postupné omezování, které nyní může vypadat rozumně, může naopak způsobit přesně to, čeho se snaží všichni vyvarovat. Když spotřebitelé i podniky začnou utrácet méně, vytváří to podmínky, které mohou způsobit propad. Namísto toho, aby úsporná opatření zabránila nástupu recese, tak ji spíše způsobí. U každé domácnosti a u každé firmy jde o logický krok, celku jako takovému to však uškodí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Havlíček 16.03.2019 12:08
Autor by měl alespoň dát jeden příklad, kde chování firem/spotřebitelů bylo skutečně příčinou krize. Zmiňuje pouze situaci z r. 2007, kde je postaven názor tehdejšího šéfa fedu proti názoru zbytku finančního trhu, který se zoufale snažil zbavit špatných půjček. To je velmi slabý argument, který říká, že kdyby mejdan pokračoval, tak budou v pohode. Vzhledem k problémům a pádům bank po celém světě velmi nepřesvědčivé. Svět od r.2007 jede na penězích skoro zadarmo. Spousta peněz šla do investicí, které nejsou rentabilní nebo do bublin akcií. Třeba jsme opravdu v době precesní a žádná už nebude.. historie ukazuje jinak. Celkově strašně mnoho "možná", "asi", "dle názoru" a málo fakt (kromě infografiky, která je se zbytkem článku poněkud na štíru, také je od jiného autora).
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru