Provozní zisk automobilky Škoda Auto v loňském roce klesl o 14,6 procenta na 1,4 miliardy eur (35,9 miliardy korun). Tržby nicméně stouply o 4,4 procenta na 17,3 miliardy eur. Oznámila to v úterý mateřská společnost Volkswagen.

Pokles provozního zisku byl podle firmy způsoben zejména nepříznivým vývojem měnových kurzů, negativními vlivy přechodu na nový systém testování emisí WLTP, růstem personálních nákladů a výdaji souvisejícími s novými produkty.

Škoda Auto již dříve oznámila, že loni dodala svým zákazníkům na celém světě zhruba 1,254 milionu vozů, tedy o 4,4 procenta více než v předchozím roce. Dodávky tak již pátým rokem za sebou překonaly hranici milionu vozů.

Řada modelů však v loňském roce navzdory celkovému nárůstu dodávek vykázala pokles. Nejvíce se snížil odbyt modelu Rapid, který letos nahradí nový model Scala.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává víc než 35 tisíc lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Volkswagen očekává další růst tržeb

Volkswagen také oznámil, že předpokládá letošní zvýšení tržeb až o pět procent. Firma rovněž potvrdila, že v loňském roce zvýšila tržby o 2,7 procenta na 235,8 miliardy eur (přes šest bilionů korun) a provozní zisk o 0,7 procenta na 13,92 miliardy eur (357 miliard korun).

"Rok 2018 byl pro koncern Volkswagen úspěšným rokem," uvedl předseda představenstva Herbert Diess. Upozornil, že koncern si vedl velmi dobře, ačkoli čelil významným komplikacím.

V letošním roce budou podle firmy hlavní výzvy spojeny s ekonomickou situací, se zostřující se konkurencí, s výkyvy měnových kurzů a s přísnějšími pravidly pro testování emisí.

Čistý zisk koncernu v loňském roce stoupl o šest procent na 12,15 miliardy eur. Koncern loni po celém světě zaměstnával v průměru 655 722 lidí, což představuje meziroční nárůst o více než tři procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru