Po měsících právních sporů o to, zda zastavení podnikání spořitelního úvěrového družstva WPB Capital v roce 2014 bylo oprávněné, se Česká národní banka dočkala vítězství u soudu nejvyšší instance. Nejnovější verdikt tak otevírá cestu k likvidaci družstva a náhradě škod.

Nejvyšší správní soud vyhověl kasační stížnosti ČNB a zrušil tak rozsudek soudu nižšího stupně - Městského soudu v Praze - z června loňského roku. Červnový rozsudek městského soudu původně zrušil rozhodnutí o odejmutí licence WPB. Centrální banka, která na úvěrová družstva dohlíží, tehdy varovala, že když bude WPB moci znovu podnikat, její původní manažeři mohou z družstva dál vyvádět majetek a znemožní tak likvidátorovi zachránit pohledávky a vrátit asi 3 miliardy korun do fondu, ze kterého bylo vyplaceno asi sedm tisíc klientů kampeličky.

Martin Jaroš, mediální zástupce představenstva WPB, řekl HN, že WPB bere rozsudek NSS na vědomí a nyní ho detailně analyzuje. Vedení WPB je podle něj připraveno "doplnit další relevantní důkazy, že Česká národní banka při odnětí povolení k činnosti pochybila."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru