Německá vláda nyní podle neveřejné prognózy předpokládá, že německá ekonomika letos vykáže růst pouze o 0,8 procenta. Informoval o tom dnes německý list Handelsblatt. Už v lednu přitom vláda snížila oficiální odhad letošního růstu na 1,0 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.

"Spolková vláda už interně počítá pro rok 2019 s růstem pouze 0,8 procenta," citoval Handelsblatt z důvěrného dokumentu ministerstva financí. Oficiálně nicméně podle listu nadále platí předpověď jednoprocentního růstu.

Německá ekonomika se v poslední době potýká s negativními důsledky slábnoucího růstu globální ekonomiky, sporů v mezinárodních obchodních vztazích a nejistoty kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na pouhých 0,7 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v listopadu.

V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) spolkové republiky zvýšil o 1,4 procenta, nejpomaleji za posledních pět let. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.

Pondělní údaje ministerstva hospodářství ukázaly, že průmyslová výroba v Německu v lednu klesla o 0,8 procenta. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali její nárůst, a to o 0,5 procenta. "Skutečně to utvrzuje v pocitu, že evropská ekonomika zpomaluje," uvedl analytik Antoine Bouvet ze společnosti Mizuho. "Dodává to na věrohodnosti názoru, že toto zpomalení není přechodné," dodal.

Za poklesem průmyslové výroby stál zejména více než devítiprocentní propad produkce automobilů. Podle ministerstva ale tento propad způsobily různé mimořádné faktory, například přechody na výrobu nových modelů či stávky u dodavatelů.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) minulý týden snížila odhad letošního růstu německé ekonomiky na pouhých 0,7 procenta z 1,6 procenta předpovídaných v listopadu. Materiál německého ministerstva financí podle Handelsblattu upozorňuje, že prognóza OECD "se nezdá být nepravděpodobná", píše agentura Reuters.

Svaz německého průmyslu (BDI) dnes zhoršil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,2 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta a vyjádřil obavy ohledně vývoje obchodu s Británií a Spojenými státy. "Ekonomika dál ztrácí tempo, zejména z důvodů souvisejících s vnějším prostředím," uvedl šéf BDI Joachim Lang.

V loňském roce hrubý domácí produkt (HDP) spolkové republiky vzrostl o 1,4 procenta, nejpomaleji za pět let. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.

Nepříznivé předpovědi zaznívají z Německa od začátku letošního roku. Už v únoru například přinesl negativní zprávu mnichovský Ústav pro hospodářský výzkum IFO, který pomocí zvláštního indexu pravidelně sleduje náladu asi v 7000 německých firmách. Hodnota indexu klesla ve druhém měsíci letošního roku už pošesté v řadě na 98,5 bodu (před rokem to bylo 104,5 bodu). Šéfové firem ve srovnání s předchozími měsíci hodnotí hůř jak současnou situaci, tak obchodní vyhlídky na příštího půl roku. "Hospodářská konjunktura v Německu je chabá," potvrdil pro HN Clemens Fuest, šéf IFO.

Ekonomové ale upozorňují, že zpomalování je odrazem ekonomického cyklu, protože německá ekonomika poroste nepřetržitě už desátým rokem. Navíc se znaky zpomalování objevují i v ostatních evropských zemích.