Klasické tuzemské banky s kamennými pobočkami a českými vlastníky dosud žádnou velkou díru do světa neudělaly. Jedna česká softwarová firma už ale druhým rokem staví digitální banky na klíč ve Spojených státech.

Banking Software Company (BSC) vyrostla na vývoji specializovaných počítačových programů pro banky, které se chtějí digitalizovat. V poslední době si její služby kupují také nováčci, kteří v bankovnictví teprve hodlají prorazit. Podle spolumajitele a generálního ředitele BSC Petra Koutného jsou ale klasické banky stále ve výhodě. "Mají klienty, jen se musí naučit je správně obsloužit v digitálním světě," říká Koutný v rozhovoru pro HN.

Tradiční banky se už léta snaží vypořádat s digitalizací, která ovlivnila takřka veškeré lidské činnosti. Do digitalizace investuje také česká splátková společnost Home Credit ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Home Credit je aktivní v mnoha zemích a v některých, včetně Ruska, potřebuje bankovní licenci. Nicméně jak Home Creditu, tak i dalším hráčům na trhu dýchají na krk v posledních letech čistě internetové banky, které obvykle zprvu začínaly jako poskytovatelé platebních služeb. V Evropě je v současnosti nejvýraznější britsko-litevská společnost Revolut.

BSC svůj software vyvíjí v Česku a na Slovensku, ale prodává jej bankám a finančním institucím hlavně v Evropě, Asii, Spojených státech a Rusku. V Česku její služby, mezi něž vedle digitálního bankovnictví patří také software pro poskytování povinných finančních výkazů České národní bance a dalším regulátorům odvětví a software pro platební služby, využívá kromě jiných také Moneta Money Bank, Air Bank, PPF, či Raiffeisenbank. Home Credit také využívá i služby BSC v oblasti digitálního bankovnictví v Rusku a Kazachstánu.


"V Česku se tradičním bankám daří svým fintech rivalům odolávat. Neúspěch tu zažil jen jeden digitální bankovní projekt, kterým byla on-line banka Zuno, založená Raiffeisen Bank International ve Vídni," vysvětluje Koutný.

HN: Co podle vás musí tradiční banky udělat, aby je nástup neobank nepřeválcoval?

Investice do skvělého softwaru a aplikací nestačí. Je to velmi drahé a bez velkého množství klientů, které dokážete rychle nabrat, to lze těžko celé finančně ustát. Potřebujete mít a udržet vztah se zákazníkem, ne jen umět brutálně ořezat díky drahému softwaru náklady na bankovní transakce. V Německu existují dva skvělé projekty mobilních a on-line bank – N26 a solarisBank. Obě investovaly velké peníze do softwaru a ukázalo se, že se jim to nevrací. Rozhodly se proto začít své technologie nabízet ostatním bankám, které sice patřičný software nemají, ale zato mají zákazníky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru