Propojíme celý svět a budeme sdílet své životy. To bylo zjednodušeně řečeno hlavní krédo Facebooku v minulých patnácti letech. Soukromí neexistuje, tvrdil dokonce zakladatel firmy Mark Zuckerberg, dnes čtyřiatřicetiletý miliardář, podle posledního žebříčku Forbesu 8. nejbohatší člověk světa. Později z této odvážné teze sice couval, ale i tak bylo sdílení asi tím nejdůležitějším, co nejpoužívanější sociální síť definovalo.

Teď by to mělo být ještě jinak. Jestliže Zuckerberg ještě nedávno přirovnával Facebook k hospodě nebo náměstí, kde každý může mluvit s každým, je pro něj dnes sociální síť s 2,3 miliardy aktivních uživatelů "digitálním ekvivalentem obýváku". Jinými slovy se očekává, že se ten hlavní "život" nebude na Facebooku odehrávat veřejně, ale spíše v soukromých konverzacích.

Zuckerberg to napsal ve svém poměrně rozsáhlém blogovém postu publikovaném ve středu. "Když přemýšlím o budoucnosti internetu, věřím, že komunikační platformy respektující soukromí budou důležitější než dnešní otevřené platformy. Soukromí dává lidem svobodu být sami sebou a propojuje je víc přirozeně," napsal.

Šéf Facebooku si uvědomuje, že jeho "vynález" získal v posledních letech přesně opačnou pověst. "Chápu, že si hodně lidí myslí, že Facebook nemůže, anebo dokonce ani nechce platformu založenou na soukromé komunikaci budovat," píše a vysvětluje to tím, že i historicky se Facebook zaměřoval spíše na otevřenější sdílení. "Ale my jsme opakovaně ukázali, že umíme nabídnout služby, které lidi chtějí. A to včetně soukromých zpráv a tzv. stories," dodal.

Facebook má za sebou neklidné a poměrně neúspěšné období. Akcie vcelku výrazně spadly po sérii skandálů, zejména když se loni v březnu ukázalo, že externí agentury sbíraly bez povolení soukromá data 87 milionů uživatelů a když pak v září získali hackeři privátní údaje dalších 30 milionů lidí.

Nedůvěra k Facebooku vedla k odchodu řady uživatelů, sice ne masovému, ale i tak kampaň #deletefacebook silně rezonovala jak v sociálních, tak tradičních médiích. A když k tomu připočteme velký tlak na Facebook v Evropě v rámci snahy regulovat "big tech" firmy, mezi které se řadí i Google nebo Apple, vyjdou nám z toho vskutku turbulentní časy.

Osobně to Marka Zuckerberga "stálo" skoro 9 miliard dolarů, o které se podle nejnovějšího žebříčku světových miliardářů, zveřejněného ve středu, podle Forbesu zmenšilo jeho odhadované jmění. Z pátého místa se tak v žebříčku nejbohatších lidí světa "propadl" až na osmé. Facebook nicméně zůstává supersilnou, úspěšnou společností s kapitalizací téměř půl bilionu dolarů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru