Praha se nedávno stala sedmým nejbohatším regionem Evropské unie. Ekonomicky dominuje zbytku republiky a znát je to i na cenách. Zatímco v Praze člověk zaplatí za lahev Pepsi v průměru 25 korun, na východní Moravě vyjde o pět korun levněji. Vůbec nejdražší oproti zbytku republiky jsou ale v Praze bydlení a služby. V souhrnu tak má Pražan téměř o pětinu vyšší náklady, než činí průměr za celou zemi.

Hospodářské noviny sesbíraly data týkající se cen potravin, služeb, bydlení nebo dopravy za rok 2018 a spočítaly, jaké cenové hladiny přibližně panují v jednotlivých krajích republiky. Na prvním místě s nejvyšší cenovou hladinou se suverénně umístila Praha. Pokud by existoval průměrný Čech nakupující za průměrné ceny, měla by jeho tisícikoruna v Praze hodnotu jen něco málo přes 800 korun. Jinak řečeno, v Praze by si za svou tisícikorunu koupil o pětinu méně než ve svém průměrném Česku. Slabší o několik desetikorun by byla tisícikoruna i v Jihomoravském, Středočeském a Plzeňském kraji.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru