Poprvé od roku 2016 nejbohatší lidé světa zchudli. Vyplývá to ze žebříčku, který každoročně zpracovává časopis Forbes. Klub dolarových miliardářů se ale od loňského roku rozrostl o dva Čechy.

Ke jménům tuzemských podnikatelů, kteří se mezi nejbohatšími lidmi světa objevili již v minulosti, se zařadili dva nováčci. Pavlu Baudišovi, zakladateli společnosti Avast vyvíjející antivirový software, odhadl Forbes jmění na 1,4 miliardy dolarů. Spolumajitel finanční skupiny Penta Marek Dospiva má podle časopisu mít zhruba jednu miliardu dolarů.

Pozici globální jedničky si už druhý rok po sobě udržel šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Z Čechů zůstává na prvním místě Petr Kellner, jehož bohatství plyne ze skupiny PPF zabývající se hlavně bankovnictvím, financemi a telekomunikacemi. V celkovém žebříčku si ale polepšil o 15 pozic a nyní je 73. nejbohatším člověkem světa.

Český premiér Andrej Babiš se naopak propadl o 161 míst. Jeho majetek se podle odhadů snížil o 1,1 miliardy dolarů na 3,5 miliardy. Nyní se dělí o příčku s realitním magnátem Radovanem Vítkem.

8,7 bilionu dolarů
je souhrnné odhadované jmění 2153 dolarových miliardářů v letošním roce. Loni to bylo o 400 miliard více.

"Náš žebříček ukazuje, že ani nejbohatší lidé světa nejsou imunní vůči ekonomickým silám a kolísavosti světových trhů. Přestože ale čelí silnému protivětru, vynalézaví a neoblomní podnikatelé stále nacházejí nové cesty, jak zbohatnout," uvádí k výsledkům letošního žebříčku Luisa Kroll z Forbesu, která se na jeho sestavování podílela.

Za pokles celého jmění nejbohatších může převážně propad řady čínských podnikatelů pod hranici miliardy dolarů. Zchudnutí vyjádřené v dolarech ale způsobilo i euro, které vůči americké měně oslabilo. To se promítlo na majetcích Evropanů. 

V posledních dvou desetiletích stáli na čele žebříčku světových miliardářů jen čtyři lidé. Kromě současného Jeffa Bezose byl jeden rok na prvním místě "věštec z Omahy" Warren Buffett, šéf investiční společnosti Berkshire Hathaway. Čtyři roky se na vrcholu držel Carlos Slim Helu - mexický telekomunikační magnát.

Titul nejbohatšího člověka však držel nejdéle zakladatel Microsoftu Bill Gates. Ten byl od roku 2001 do roku 2017 nejbohatší hned ve dvanácti ročnících. Kdyby Gates nevěnoval téměř 36 miliard Nadaci Billa a Melindy Gatesových, byl by podle Forbesu na prvním místě i letos.

Do první stovky nejbohatších se dostalo o jednu ženu víc než loni - celkem jedenáct. Nejbohatší je Francoise Bettencourt Meyersová, dědička podílu na francouzské kosmetické značce L’Oréal. Ta na špičce vystřídala Alice Waltonovou, dceru zakladatele největší americké sítě supermarketů Walmart. 

Nejbohatší lidé světa:
 
Pořadí Jméno Majetek (mld. dolarů) Země Hlavní firmy
1. Jeff Bezos 131 USA Amazon
2. Bill Gates 96,5 USA Microsoft
3. Warren Buffett 82,5 USA Berkshire Hathaway
4. Bernard Arnault 76 Francie LVMH
5. Carlos Slim Helu 64 Mexiko Grupo Carso
6. Amancio Ortega 62,7 Španělsko Zara
7. Larry Ellison 62,5 USA Oracle
8. Mark Zuckerberg 62,3 USA Facebook
9. Michael Bloomberg 55,5 USA Bloomberg LP
10. Larry Page 50,8 USA Google
 
Tuzemští dolaroví miliardáři:
 
Pořadí Jméno Oblasti byznysu Hlavní firmy Pořadí ve světovém žebříčku Majetek v mld. dolarů
1. Petr Kellner Finance, telekomunikace Home Credit, O2, Cetin, PPF Banka 73 15,5
2.-3.  Andrej Babiš Zemědělství, chemie, potraviny Agrofert 617 3,5
2.-3.  Radovan Vítek Reality CPI Property Group 617 3,5
4.  Karel Komárek Loterie, energetika Sazka Group, Fischer, MND 715 3,1
5.  Daniel Křetínský Energetika EPH 775 2,9
6.-7.  Pavel Tykač Energetika Sev.en Energy 1605 1,4
6.-7.  Pavel Baudiš IT Avast 1605 1,4
8.  Marek Dospiva Investice Penta Investments 2057 1,0
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru