Recept na úspěch společnosti Apple je prostý a dobře známý. Neztrácej čas vymýšlením něčeho zcela inovačního. Vezmi to, co už objevil někdo jiný před tebou, a vylepši to, aby se z toho mohl stát hit. Když to nevyjde nebo je třeba přijít s něčím novým, zopakuj celý postup od začátku.

Apple nyní chce dotáhnout k dokonalosti vynález, se kterým původně přišli v roce 2010 dva Slováci – podnikatel v digitální reklamě Marcel Vašš a novinář Tomáš Bella. Jako spoluzakladatel v roli konzultanta se k nim připojil také publicista a autor HN Miloš Čermák. Jejich vizí bylo zavést do té doby nevyzkoušený systém pro zpoplatnění digitálního obsahu novin, časopisů či zpravodajských serverů. Cílem bylo spojit do jednoho předplatného nabídku více poskytovatelů obsahu najednou. Inspirací pro ně byly kabelové a satelitní televize, které za jedno předplatné umožňují sledovat více kanálů. Z myšlenky vznikla služba Piano Media, která na Slovensku nabídla přístup na zpoplatněné weby většiny tamních vydavatelství. Piano Media ale předběhla svou dobu. Zavedení platebních bran srazilo vydavatelům návštěvnost jejich webových stránek. Protože výdělky z on-line reklamy, které se od návštěvnosti odvíjejí, bývaly tehdy stále ještě zajímavé, začali vydavatelé Piano opouštět a své weby opět odemykat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru