Kvůli postupnému otevírání trhu s železniční dopravou se z národního dopravce musí stát konkurenceschopný hráč na trhu. Podle generálního ředitele Českých drah Miroslava Kupce tomu má pomoci lepší řízení firmy, nové vlaky a také vyřešení historických břemen. Dráhy dodnes musí ze svého rozpočtu držet třeba strategické zálohy nebo se starat o historická vozidla. To se má ale už brzy změnit. Od státu bude za tyto služby firma chtít zaplatit. Kupec zároveň kritizuje soukromé dopravce za to, že do nákladů nekalkulují například náklady na mimořádné události.

HN: Na konci tohoto roku vám končí většina smluv s kraji. Už víte, kolik linek jste obhájili a o kolik jste přišli?

Vypadá to dobře. Samozřejmě že o některé linky přijdeme, ale v tuto chvíli reálně odhadujeme, že to budou jen jednotky procent. Je potřeba říci, že kraje také navyšují výkony osobní železniční dopravy. Takže na některých tratích vypravíme více vlaků. Když prohrajeme jednu linku, která z hlediska rozsahu kilometrů je naprosto marginální, všude se o tom píše, jak České dráhy prohrály. Když ale ty výkony sečtete a porovnáte je mezi sebou, tak to bude pro ČD ztráta v jednotkách procent.

HN: A v jakém stavu jsou ta jednání s kraji?

Stále probíhají a kvůli nejasným pravidlům se bohužel prodlužují. My ale musíme v polovině dubna závazně rezervovat kapacitu na tratích. Pokud nebudeme mít uzavřenou smlouvu s krajem, šli bychom do podnikatelského rizika. V každém případě to už s kraji řešíme.

HN: A co u dálkové dopravy? Ztratili jste několik linek. Například mezi Brnem a Bohumínem vyjede RegioJet.

V dálkové dopravě jsme přišli zhruba o 8 procent.

HN: Co uděláte se zaměstnanci, které nebudete potřebovat? Chystáte nějaké propouštění?

Nechystáme. Nepropustíme jediného zaměstnance z provozu. Ani vlakové čety, ani strojvedoucí. Je potřeba si uvědomit, že nám v průměru chybí 150 strojvedoucích. Pracuje se tedy asi s dvacetiprocentní přesčasovou prací. Personál, který ušetříme, přesuneme jinam.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru