Skupina Home Credit nebude pokračovat v přípravách na sloučení společností Air Bank a Home Credit v Česku a na Slovensku s Monetou Money Bank. Home Credit ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera to v úterý oznámil v tiskové zprávě. Mluvčí Monety Jakub Švestka řekl HN, že se banka k záležitosti vyjádří později. 

Home Credit přijal toto rozhodnutí po uplynutí dohodnuté exkluzivní lhůty na přípravu a podpis právně závazných transakčních dokumentů. Podepsány tak nebyly.

Moneta minulý čtvrtek oznámila, že se rozhodla snížit nabídku na převzetí svého konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home Creditu. Podle revidovaných podmínek potenciální akvizice by kupní cena měla činit maximálně 18,5 miliardy korun namísto původně navrhovaných 19,75 miliardy korun.

"Skupina je přesvědčena, že požadavek, který Moneta minulý týden vznesla na snížení ocenění Air Bank a Home Creditu, je nedůvodný. Ziskovost našich českých a slovenských aktiv v roce 2018 předčila údaje prezentované Monetě během vzájemných jednání. Jen samotná Air Bank na vysoce konkurenčním trhu dosáhla robustního zisku, počet jejích klientů meziročně vzrostl a dále se zvýšil index spokojenosti zákazníků. To vše dokazuje zdravý růstový potenciál této značky. S přihlédnutím k tomu, že názory obou stran na ocenění se takto liší, dává Skupina Home Credit přednost rozhodnutí v rozhovorech o transakci dále nepokračovat," stojí v tiskové zprávě společnosti.

Za překvapení označil zrušení chystané transakce analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. PPF podle něj obchodem mohla Air Bank "dobře udat", ovšem zčásti na úkor akcionářů Monety. Akcie Monety tak pravděpodobně budou v horizontu týdnů růst, předpověděl. "Protože akcionáři Monety Money Bank si jistě dokážou představit lepší alokaci zisků," zdůvodnil Dohnal svůj odhad.

Moneta spustila proces k případnému spojení s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem loni v říjnu. S úterním oznámením je ohrožena transakce, která mohla být největší na českém bankovním trhu od privatizace Komerční banky v roce 2001. Po uskutečnění transakce měla vzniknout dvojka na českém trhu ve spotřebitelských půjčkách a trojka ve velikosti bankovní sítě pod značnou Air Bank.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru