Americký akciový index Dow Jones v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií se podle agentury Reuters zvyšují díky známkám pokroku v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou.

Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, během pátečního obchodování vystoupil až na 26 052,90 bodu. Později však o část zisků přišel a obchodování uzavřel s nárůstem o 0,70 procenta na 26 031,81 bodu.

Širší index S&P 500 si v pátek připsal 0,64 procenta na 2792,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,91 procenta na 7527,54 bodu. 

"Vypadá to, že panuje určitý optimismus ohledně obchodních rozhovorů," uvedl analytik Shawn Cruz ze společnosti TD Ameritrade.

Čína v rámci obchodních rozhovorů se Spojenými státy souhlasila, že nakoupí americké zboží v hodnotě až 1,2 bilionu dolarů (zhruba 27 bilionů korun), informovala v pátek televize CNBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Uvedla rovněž, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching by se koncem března mohli sejít na Floridě.

Prudký pokles v pátek nicméně zažívají akcie potravinářské společnosti Kraft Heinz. Firma vykázala čtvrtletní ztrátu a oznámila, že čelí vyšetřování ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli účetním postupům.

Související

Na devizovém trhu v pátek americký dolar mírně oslaboval vůči koši předních měn, protože naděje na obchodní dohodu mezi USA a Čínou podpořily zájem investorů o rizikovější aktiva. Euro v pátek vůči dolaru zůstalo bez větších změn, kolem 22:00 SEČ se prodávalo za 1,1333 dolaru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru