Umělá inteligence nepochybně změní složení pracovní síly, píše server CNBC. Čtyři z pěti největších firem v Asijsko-pacifickém regionu věří, že tato technologie v horizontu tří let zásadně změní fungování jejich firmy, tvrdí poslední studie od Microsoftu.

Až patnáct procent zaměstnanců ale věří, že umělá inteligence nebude mít na jejich práci žádný dopad. Zároveň ale přes 77 procent zaměstnanců očekává, že jim zaměstnavatel pomůže rozvinout schopnosti, které jim dovolí přizpůsobit se změnám na trhu práce. To může ale podle ředitele singapurské pobočky Microsoftu Kevina Woa vytvářet problematické situace. "Odpovědnost by už déle neměla být pouze na straně zaměstnavatele," řekl Wo v rozhovoru pro CNBC. "Jedinci musí vzít odpovědnost i na sebe," dodal.

Studie Microsoftu také odhalila, že do roku 2021 bude v Asijsko-pacifickém regionu nadbytek lidí s tradičními kognitivními a manuálními schopnostmi. Naopak málo lidí bude mít vyšší kognitivní schopnosti (chápání problémů) nebo sociální a technologické znalosti.

Studie specificky určila tři schopnosti, které budou firmám nejvíce chybět. Jedná se o IT schopnosti, analytické schopnosti a schopnost neustále se dál vzdělávat.

Wo říká, že zaměstnanci by se v první řadě měli zaměřit na schopnost pokračovat ve vzdělávání a vytváření analytického přístupu. Také doporučuje zaměstnancům obklopit se kolegy, kteří se také chtějí zdokonalovat. "Individuální sebezdokonalování je velice náročné. Člověk potřebuje specifické prostředí, které mu pomůže se změnit," tvrdí Wo. "Myslím, že skupina kolegů se vzájemně motivuje a dodává si energii. Také všichni cítí, že ve firmě je potřeba něco změnit, a tento pocit napomáhá jejich kreativnímu myšlení," pokračuje.

Ředitel pro digitalizaci firmy Sembcorp Matthew Friedman, který se zúčastnil představení studie, s tímto tvrzením souhlasí. Říká, že když nabírá nové zaměstnance, sleduje hlavně jejich schopnost kreativity a týmové práce. "Kreativita je naprostý základ," říká. "Když k nám někdo přijde na pohovor, pozorujeme, jaká kreativní řešení k problémům je schopný najít, jak problémy řeší a jak zvládá řešit problémy s ostatními," vysvětluje. "Jak dobře dokážou spojit tým a držet ho dohromady, je také důležité," dodává.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru