Pokud americký prezident Donald Trump uvalí cla na dovoz aut a autodílů ze zemí Evropské unie, může v Česku přijít o práci až 25 tisíc lidí, což je víc než půl procenta všech zaměstnanců. Celkově česká ekonomika může utrpět ztráty až ve výši půl procenta hrubého domácího produktu. Tedy zhruba 26 miliard korun.

Vyplývá to z výpočtů Vídeňského institutu pro mezinárodní ekonomická studia. Jeho odhady cituje a doplňuje analýza českého ministerstva průmyslu a obchodu, kterou mají HN k dispozici.

Ministerští úředníci navíc přišli s odhady dopadů Trumpových cel na přímý český vývoz do Spojených států.

Pokud by tato cla odpovídala těm, o kterých se uvažuje například v nové severoamerické dohodě NAFTA, tedy smlouvě o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou, mohl by být zasažen český vývoz do Spojených států v hodnotě skoro 750 milionů eur, což je skoro 20 miliard korun.

Nepřímé dopady by byly mnohem vyšší a mohly by dosáhnout zmiňovaných zhruba 26 miliard korun.

Zatím ale není jisté, jestli Washington cla na země EU uvalí.

"Spojené státy jsou pro Česko nadále klíčovým partnerem, je to největší exportní destinace Česka mimo Evropskou unii," upozorňuje ministerstvo průmyslu. Případné uvalení dovozních cel na auta a autodíly by tedy na českou ekonomiku mělo výrazné dopady.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru