Počátkem 90. let se Česká republika změnila na standardní tržní ekonomiku. Transformace ale narážela na dva základní problémy. Češi nebyli znalostně připravení na fungování v tržním prostředí a rovněž neměli dostatek vlastního kapitálu. Na základě těchto výchozích parametrů vznikl ekonomický model, v rámci kterého byly prodány základní části hospodářství zahraničním partnerům.

Zvolená cesta pomohla České republice k relativně dobrým hospodářským výsledkům, kdy jsme v porovnání s ostatními zeměmi bývalého východního bloku měli nízkou nezaměstnanost, stabilní měnu a uspokojivý ekonomický výkon. Zahraniční partneři nám předali nové technologie a modely řízení i potřebný kapitál na počáteční investice. Nadnárodní korporace v té době rychle pochopily, že na území České republiky zhodnotí svůj kapitál podstatně rychleji než na Západě. Navíc získávaly investiční pobídky, které celý proces transformace urychlovaly.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru