Petr Kareš bezesporu pomohl ke zviditelnění MMA v Česku. Poslední akce jeho XFN například v prosinci vyprodala O2 arenu. To je považováno za jakýsi další milník v rozvoji tohoto sportu u nás.

Dlouhodobě byl nedílnou součástí popularity XFN zápasník Karlos Vémola. Ten ale nedávno Kareše a XFN osočil z nedodržování smluvních podmínek a oznámil přestup do konkurenčního Oktagonu. Jak s tím XFN naloží, popisuje Petr Kareš v rozhovoru pro HN.

Co od XFN čekat v roce 2019?

XFN se 16. 3. představí v Brně, tam se cítíme dobře, máme tam podporu. A pak navážeme na O2 arenu z 27. prosince. Tedy 7. června počtvrté přivedeme MMA do O2 areny a naší snahou bude představit to nejlepší z českého a slovenského MMA. MMA je celosvětovým fenoménem, zájem o něj roste i tady v Česku a na Slovensku. Takže věřím, že letošek bude zase o něco zajímavější než loňský rok.

Jak tyto plány ovlivňuje ohlášený přestup vaší největší hvězdy mezi zápasníky, Karlose Vémoly, z XFN do konkurenčního Oktagonu?

Akce proběhnou. Samozřejmě medializace, bulvarizace a skandalizace toho za nás neplatného odchodu nás poškozuje. Udělat s tím můžeme pouze to, že skrze naše zástupce se domůžeme našich práv. Tvrdíme, že Karlos Vémola má platnou smlouvu. A nepřijde nám správné, aby ve chvíli, kdy existuje nějaká nejasnost, přešel do jiné organizace a sliboval zápasy, o nichž si nemůže být jistý, že proběhnou. Naši smlouvu nelze jednostranně vypovědět, odstoupení od smlouvy je vážný krok a my si myslíme, že je neplatný. Nepoškozuje to jen nás, ale všechny. Teď před UFC, když kdokoliv ze společnosti vstoupí do MMA a chce si najít k věci nějaké informace, to, že si přečte, že se v tom prostředí někdo s někým hádá, nikomu neprospěje.

Proč Karlos Vémola nechce pokračovat s vámi ve vašich akcích?

Na konci roku jsme Karlose Vémolu upozornili, že je povinen odvést daně a prokázat nám, kde je daňovým rezidentem. Tvrdil, že je daňovým rezidentem v Anglii, což ale nikdy neprokázal. Částka na daních není malá, jde o statisíce korun. Pak už s námi komunikovali jeho právníci. Takovému postupu nerozumíme. Nerozumíme ani tomu, proč pak protistrana odstoupí od smlouvy a zároveň chce začít jednat o smlouvě nové, výhodnější pro toho zápasníka. Působí to na mě účelově. Uvidíme, jak se k tomu protistrana postaví, až spustíme obranné kroky, zda proběhne nějaké soudní řízení a podobně.

Můžete blíže rozvést tu daňovou otázku mezi XFN a Karlosem Vémolou?

Karlos Vémola si myslí, že mu dlužíme peníze, my si myslíme, že Karlos Vémola dluží peníze především českému státu. My jsme v pozici plátce daně a garantujeme, že pokud Karlos Vémola své daně nezaplatí, zaplatíme je my. Jsme v pozici toho, kdo chce jen řádně odvést daňovou povinnost. Z projevu Karlose Vémoly se nezdá, že by se cítil být povinný toto řešit.

Jak je formálně nastavena spolupráce XFN a zápasníků?

Jde o běžnou smlouvu o sportovní činnosti. Ta nám zajišťuje právo zápasníka nasadit do zápasu, promovat ho, propagovat jeho značku ve spojení s námi a následně mu za to vše zaplatit. Pokud zápasník není rezidentem v ČR, jsme odpovědní za to řádně jeho odměnu zdanit. Někdy je spolupráce jednorázová, někdy na víc zápasů. Někdy je dlouhodobější. V případě Karlose Vémoly je platná do roku 2023.

V danou chvíli, pokud je možné popsat další procesní kroky v této věci z vaší strany, jaké jsou?

Je to na našich právních zástupcích. Ale ve stručnosti. V první řadě se pokusíme o dohodu. Vyzveme zápasníka, případně jeho právního zástupce, k jednání. Upozorníme, že není možné takto jednat. Upozorníme na to, že Karlos Vémola je podle smlouvy povinen s námi dále spolupracovat a že smlouva je exkluzivní. A že tedy nemůže nastoupit v zápase jiné organizace. Hrozí mu za to smluvní pokuta. A pokud bude dál postupovat jako nyní, znamená to, že způsobuje další škody naší společnosti a našim ostatním zápasníkům a celému českému MMA. Škody budeme muset vyčíslit, a pokud se prokáže, že máme pravdu, bude je muset zaplatit.

Jde v případě Karlose Vémoly o ojedinělou a výjimečnou situaci, nebo mohou přijít podobné problémy s dalšími zápasníky?

Karlos Vémola je naše nejdražší a nejcennější akvizice. Jeho případ je každopádně ojedinělý. Příjmy vydělává v České republice a tvrdí, že je daní v Anglii.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru