Největší evropské pojišťovně Allianz vzrostl v loňském roce čistý zisk téměř o deset procent na 7,5 miliardy eur (193,2 miliardy korun). Hospodaření podpořily nižší výplaty škod po katastrofách. Společnost se rozhodla zvýšit dividendu o 12,5 procenta. Firma, která působí i v České republice, o tom informovala v pátečním prohlášení.

Provozní zisk se zvýšil o čtyři procenta na 11,5 miliardy eur, což je v souladu s odhady analytiků. Výše dividendy však překonala jejich očekávání, upozornila agentura DPA.

"Naše zdravé a dobře diverzifikované podnikání nám dává jistotu, že i v letošním roce budeme opět vykazovat silný finanční výkon," uvedl v prohlášení finanční ředitel Giulio Terzariol. V letošním roce firma očekává provozní zisk 11,5 miliardy eur plus minus 500 milionů eur.

Allianz se stejně jako další pojišťovny otřepává ze ztrát způsobených hurikány, požáry a zemětřeseními v Severní Americe v roce 2017, který byl pro pojišťovny nejnákladnějším rokem. Poměr nákladů a nárokovaných škod proti pojistnému, což je měřítko ziskovosti pojišťoven, v divizi neživotního pojištění se snížil o 0,4 procentního bodu na 94,1 procenta. Čím níže je ukazatel pod 100 procenty, tím větší je ziskovost pojišťovny. Překročení hranice 100 procent znamená ztrátu.

V samotném čtvrtém čtvrtletí čistý zisk stoupl o 19 procent na 1,7 miliardy eur. Provozní zisk se zvýšil o 0,4 procenta na 2,8 miliardy eur.

Firma již ve čtvrtek oznámila, že plánuje odkup vlastních akcií za 1,5 miliardy eur. Odkup začne 1. března a koupené akcie chce firma zrušit.

Na český trh vstoupila Allianz v roce 1993 a během svého působení si vybudovala pozici jedné ze tří největších českých pojišťoven. Její podíl na trhu je zhruba deset procent.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru