Na český kapitálový trh není zrovna radostný pohled. Burza, která by měla být jeho výkladní skříní, přinejlepším stagnuje, či spíš její role klesá. Z hlavního trhu mizí další a další zavedené firmy a adekvátní náhrada nepřichází. Snaha zpřístupnit burzu i malým firmám a spojit je s investory je chvályhodná, ale vzhledem k velikosti prodávaných balíků a frekvenci obchodů bude trh Start vždy jen okrajový. Objemy obchodů na hlavním parketu dlouhodobě klesají a zoufale chybí růstové příběhy, které by k pražské burze přitáhly pozornost.

Kdo má rád "jistotu" v podobě pevných výnosů dluhopisů, ten si poslední roky vybírá mezi těmi, které skoro nic nevynášejí, a takovými, kde je riziko nesplacení vyšší než malé. Že řada příliš optimistických projektů financovaných na dluh nemusí dopadnout dobře (o těch koncipovaných rovnou jako past na naivky nemluvě), bylo zřejmé už dlouho a nyní můžeme pozorovat smutné konce. I penzijní fondy jsou v krizi a jejich výnos loni nestačil ani na inflaci. Nebýt státního příspěvku, byl by tento produkt za současných podmínek neživotaschopný.

Co těm, kdo se snaží uchovat hodnotu svých úspor, zbývá? Čistě komerční spoření? Ani to nestačí na inflaci a navzdory růstu sazeb ČNB jsou úroky u většiny velkých bank zanedbatelné. Současně Češi v produktivním věku dlouhodobě poslouchají, že se mají připravit na stáří a nepočítat s tím, že jim důchod placený z odvodů slabších populačních ročníků zajistí bůhvíjakou životní úroveň. Důvodů zkusit smutný vývoj zvrátit a kapitálovému trhu pomoci je tak víc než dost.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru