Inflace v lednu zrychlila meziroční růst na 2,5 procenta. Podle analytika ČSOB Petra Dufka nad touto hranicí zůstane minimálně v příštích dvou měsících. Dufek tvrdí, že současné údaje o růstu cen nejsou pro Českou národní banku podstatné. Při rozhodování o zvyšování sazeb se prý daleko více řídí odhady budoucí inflace či vývojem na zahraničních trzích.

Inflace se v lednu meziročně zvýšila více, než ekonomové očekávali. Čím si to vysvětlujete?

Lednovou inflaci je vždy dost těžké odhadovat. V té době dochází k úpravě cen elektřiny, zemního plynu nebo nájemného. Když si vezmete, jak se počítá například cena elektrické energie, tak to znamená projít 80 ceníkových cen, což je samozřejmě vyloučené. Odhad lednové inflace se tedy dělá hodně "nahrubo", protože to ani lépe nejde.

Očekáváte, že ceny porostou podobným tempem i v následujících měsících?

Myslím si, že inflace může dál zůstat takto vysoko. Minimálně tedy po celé první čtvrtletí letošního roku. Dokonce může ještě lehce růst nad 2,5 procenta. To je pro únor a březen dost pravděpodobné. Teprve v druhé polovině roku by inflace mohla začít sestupovat k cílovým dvěma procentům.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru