Warren Buffett jednou na otázku, co je klíčem k jeho úspěchu, ukázal na štos knih a řekl: "Přečtěte pět set stránek denně." Americký miliardář, investor a obchodník tráví až 80 procent svého času čtením. "To je to, jak vědění funguje, dá se vybudovat. Každý z nás to může udělat," vysvětlil ředitel Berkshire Hathaway.

Podle biografie The Snowball, kterou sepsala Alice Schroederová, začíná Buffett svůj den tím, že si přečte několik různých novin a časopisů, pokračuje newslettery a pak se přesune ke čtení denních a měsíčních výkazů společností, které vlastní, a výročních zpráv dalších společností, které sice nevlastní, ale z nějakého důvodu ho fascinují.

Denně to vychází zhruba na 500 stránek informací. Na začátku své investiční kariéry se toto číslo pohybovalo mezi 600 a tisícem stránek za den, uvádí Business Insider.

Největší věc, kterou Buffett udělal, je podle autorky biografie to, že si takto vybudoval obrovský základ vědomostí a díky tomu se nemusí spoléhat na počítače. Buffett sice podle biografie internet a počítače používá, ale jen k tomu, aby měl přístup k novinkám a zprávám o tom, co se děje ve světě. Neslouží mu však - jako většině lidí - jako "kartotéka" k ukládání informací nebo jako nástroj k výpočtům, všechny tyto vědomosti kumuluje a zpracovává ve své hlavě.

Buffett údajně už v mládí přečetl všechno, co o byznyse našel. Četl noviny, biografie, obchodní tisk… Na jeho stole lze podle Schroederové nalézt všechno od výročních zpráv jeho společností po výkazy různých klenotnictví nebo třeba vepřínů.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru