Warren Buffett jednou na otázku, co je klíčem k jeho úspěchu, ukázal na štos knih a řekl: "Přečtěte pět set stránek denně." Americký miliardář, investor a obchodník tráví až 80 procent svého času čtením. "To je to, jak vědění funguje, dá se vybudovat. Každý z nás to může udělat," vysvětlil ředitel Berkshire Hathaway.

Podle biografie The Snowball, kterou sepsala Alice Schroederová, začíná Buffett svůj den tím, že si přečte několik různých novin a časopisů, pokračuje newslettery a pak se přesune ke čtení denních a měsíčních výkazů společností, které vlastní, a výročních zpráv dalších společností, které sice nevlastní, ale z nějakého důvodu ho fascinují.

Denně to vychází zhruba na 500 stránek informací. Na začátku své investiční kariéry se toto číslo pohybovalo mezi 600 a tisícem stránek za den, uvádí Business Insider.

Největší věc, kterou Buffett udělal, je podle autorky biografie to, že si takto vybudoval obrovský základ vědomostí a díky tomu se nemusí spoléhat na počítače. Buffett sice podle biografie internet a počítače používá, ale jen k tomu, aby měl přístup k novinkám a zprávám o tom, co se děje ve světě. Neslouží mu však - jako většině lidí - jako "kartotéka" k ukládání informací nebo jako nástroj k výpočtům, všechny tyto vědomosti kumuluje a zpracovává ve své hlavě.

Buffett údajně už v mládí přečetl všechno, co o byznyse našel. Četl noviny, biografie, obchodní tisk… Na jeho stole lze podle Schroederové nalézt všechno od výročních zpráv jeho společností po výkazy různých klenotnictví nebo třeba vepřínů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru