Průmyslová výroba v Německu se v prosinci ve srovnání s předchozím měsícem překvapivě propadla o 0,4 procenta, listopadový pokles po revizi činil 1,3 procenta. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Výroba klesla už čtvrtý měsíc za sebou, analytici přitom očekávali, že se v prosinci zvýší. Tento vývoj představuje další signál, že růst největší evropské ekonomiky se zpomaluje.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že výroba vzroste o 0,7 procenta. Vzhledem k propadu výroby je podle nich stále pravděpodobnější, že německá ekonomika vykáže za čtvrté čtvrtletí loňského roku další snížení. Ve třetím čtvrtletím klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta, což byl první mezičtvrtletní pokles od prvního čtvrtletí 2015.

Nejhůře se v prosinci vedlo stavebnímu sektoru, kde aktivita klesla o 4,1 procenta a to nemohl slabý růst zpracovatelského sektoru o 0,2 procenta vyrovnat. Zlepšila se ale situace v autoprůmyslu, který měl v předchozích měsících problémy přizpůsobit se přísnějším emisním normám. Ve čtvrtém čtvrtletí zaznamenal zvýšenou poptávku o více než deset procent.

Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) ve čtvrtek snížila předpověď hospodářského růstu země v letošním roce na 0,9 procenta z dříve očekávaných 1,7 procenta. "Vyhlídky firem se zhoršují ve všech sektorech, globální obchodní konflikty zpomalují rozvoj podnikání, zejména v průmyslu," uvedla komora. Její průzkum vycházel z odpovědí mezi 2700 manažery a byl v Německu největší svého druhu.

Komora nicméně dodala, že obchodní morálka v domácích odvětvích v čele se stavebnictvím a službami zůstává na poměrně vysoké úrovni. Na dotaz, co vnímají jako největší hrozbu pro budoucí podnikání, většina společností poukázala na nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

Oprava: Ve třetím odstavci ve druhé větě jsme chybně uvedli "stavební sektor" místo "automobilový průmysl". Za chybu se omlouváme. 

Související