Komerční bance loni klesl čistý zisk o 0,6 procenta na 14,8 miliardy korun. Bez započtení jednorázových položek, kam patří loňské vytvoření restrukturalizační rezervy a prodej budovy centrály v roce 2017, se ale zisk meziročně zvýšil o 5,8 procenta. Vedení banky navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 51 korun na akcii. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, ve čtvrtek konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.

Provozní výnosy bance loni stouply o 3,7 procenta na 32,2 miliardy korun, a to hlavně díky čistým úrokovým výnosům, které byly meziročně vyšší o 7,3 procenta. Přispěl k tomu nárůst objemu vkladů a úvěrů. Výnosy z poplatků a čistý zisk z finančních operací mírně poklesly.

Úvěry klientům se zvýšily o 4,7 procenta na 634,6 miliardy korun. Z toho úvěry na bydlení vzrostly o 4,6 procenta, stejně jako spotřebitelské úvěry. Objem úvěrů podnikům byl větší o 5,5 procenta, dosáhl 321,2 miliardy korun. Vklady klientů stouply meziročně o 5,2 procenta na 795,6 miliardy korun.

Běžné provozní náklady bez jednorázových položek vzrostly o 1,9 procenta na 14,5 miliardy korun, a to v důsledku nárůstu personálních nákladů a odpisů.

Celková aktiva Skupiny KB vzrostla k loňskému 31. prosinci o 5,8 procenta na 1,06 bilionu korun.

Počet zákazníků loni nepatrně vzrostl na 1,67 milionu, celá Skupina KB měla 2,39 milionu klientů. Zaměstnanců meziročně mírně ubylo zhruba na 8410.

"Finanční dům potvrdil solidní ziskovost. Toto tempo růstu je vzhledem k setrvalému růstu úvěrového portfolia a vyšším úrokovým sazbám i nadále udržitelné," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiller. Bance podle něj sice meziročně vzrostly některé nákladové položky, na další roky však plánuje poměrně ambiciózní škrty. Investory nepochybně potěší navýšení dividendy, dodal.

Komerční banka měla ke konci loňského roku přes 48 tísc akcionářů. Podíl strategického akcionáře, banky Société Générale, zůstal nezměněn na 60,4 procenta. Akcie banky na pražské burze stály ve čtvrtek před polednem bez většího pohybu na 937 korun.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru