Česká finanční skupina Starteepo, která loni uvedla akcie dvou společností na trh Start pražské burzy, určený pro malé a střední podniky, se vrhla do zprostředkování prodeje dluhopisů menších českých firem. Přes vlastní portál Bondyo nabízí obligace dvou společností: vývojáře marketingového softwaru Clever Monitor a výrobce toaletního papíru RollPap.

Starteepo bere svůj projekt Bondyo jako příspěvek ke kultivaci domácího dluhopisového odvětví, jež v poslední době překotně roste a v některých případech už investorům způsobilo potíže. Příkladem je on-line prodejce módních oděvů Zoot, který předloni vydal 230 milionů korun ve čtyřletých dluhopisech s ročním úrokem 6,5 procenta. Kvůli rostoucímu zadlužení Zoot nedokáže své závazky splácet. Minulý týden proto firma požádala soud o možnost vstoupit do časově omezené ochrany před věřiteli, aby se mohla pokusit o nalezení řešení, jenž může vyústit v případné odepsání části jejích dluhů.

"Obecně vnímám to, že některé dluhopisy začínají padat jako něco, co přiměje investory k tomu, aby pečlivě zvažovali, do čeho vkládají své peníze," uvedl pro HN František Bostl, spoluzakladatel Starteepa.

V posledních letech, kdy díky takřka nulovým úrokovým sazbám na bankovních účtech střadatelé hledají výnos v rizikovějších investicích, zažívá Česko boom v nabídce dluhopisů menších firem. Přesné údaje o celkovém objemu těchto obligací nejsou známé. Těch nejvíce rizikových by podle některých odhadů ale mohlo být zhruba v hodnotě 20 miliard korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru