Motivování je úsilí vytvořit motivaci. Vychází z toho, že člověku se přirozeně nechce pracovat, pokud nemá patřičnou motivaci. Potud definice, kterou zhusta využívají manažeři, když vysvětlují, proč se svými podřízenými dělají to či ono.

Motivování je společensky uznávané, bez něj to v reálném životě nejde. Jenže existují hranice, za nimiž motivace sice zvyšuje úzce pojímaný výkon zaměstnance, ale přitom má negativní dopad.

Tuto tenkou linii jednoznačně překročil finanční úřad, když dovolil, aby byli berní úředníci motivováni tím, kolik vyberou na daních, kolik pokut uloží, případně co všechno "nekalého" zjistí. Že k tomu vůbec došlo, ukazuje na naprosté selhání systému. A že se toho v praxi s největší radostí ujaly Jihočeský a Pardubický kraj, není výsledkem kumulace podvodníků na jejich území, ale morálních kvalit ředitelů tamních finančních úřadů. Ti tento "motivační balíček" distribuovali mezi své podřízené, kteří se možností využití, či spíše zneužití systému s radostí chopili.

Kam až podobná motivace může vést, ukazuje minulost, kdy berní úředníci prosluli schopností "zakleknout" na kde koho, a přítomnost, kdy finanční úřady prohrávají soudy se společnostmi, které neprávem obvinily.

Deset tisíc, které berní úředník může dostat za to, že třeba neuzná firmě odpočet daně na výzkum a vývoj, je lákavých. Zejména ve srovnání s platem.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jakou část příjmu může "odměna za výkon" představovat? Co aféra potvrdila? A komu nejvíc škodí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se