Lidé mívají sklony špatně rozeznat hrozby, které opravdovými riziky pro jejich majetky v investicích. Někteří mohou dočasné poklesy cen na burzách mylně považovat za začátek dlouhodobého trendu. Přitom může jít často o dočasné zhoupnutí a příležitost pro nákup.

Pomůckou pro zvážení míry a druhu rizika během poklesu tržních hodnot může být porovnání příčin cenového výkyvu s nastavenou investiční strategií. Jestli jsem nakoupil akcie Applu s očekáváním, že výrobce drahých telefonů iPhone a dalších mobilních zařízení vstoupí díky Apple Watch do péče o zdraví, pokles tržní hodnoty firmy kvůli ochlazení poptávky po iPhonech v Číně mě nechá chladným. Stojím si na svém a ověřím, že platí moje investiční strategie. Ta může být v tomto případě založená na tom, že chytré hodinky od Applu budou v budoucnosti pomáhat lékařům sledovat důležité životní funkce pacientů s různými zdravotními potížemi.

Podobné příklady lze najít i u dalších titulů. Důležité ale je, jak dlouho mohu držet část svého majetku v akciích či jiných investičních produktech. Akcie umožňují vydělat slušné sumy i během poměrně krátké doby, což nemusí platit v případě nemovitostních fondů. Kromě základních ukazatelů ohledně zisku, tržeb či dřívějších výnosů v případě podílových fondů mohou jako vodítko do určité míry sloužit odhady tržních hodnot sestavované analytiky investičních bank či makléřských společností. Takzvané cílové ceny, na které by se podle analytiků mohly dané investiční tituly dostat během následujících dvanácti měsíců, jsou využívány zejména pro akcie.

Následuje přehled cílových cen pro několik vybraných technologických akcií, z nichž některé patří do skupiny známé pod zkratkou FAANG. Ta sdružuje kromě již zmiňovaného Applu provozovatele největší globální sociální sítě Facebook, globální e-shop Amazon, on-line videotéku Netflix a vyhledávač Google, patřící společnosti Alphabet. Do výčtu jsou zařazeny také akcie čínského hráče na poli e-shopů Alibaba.

  Cena 30. ledna (v $) Cílová cena (v $)
Facebook 150,42 184,01
Amazon 1670,43 2119,07
Apple 165,25 180
Netflix 340,66 387,46
Alphabet (Google) 1097,99 1353,77
Alibaba 166,82 202,57

 

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru