Odnětí bankovní licence ERB bank bylo v souladu se zákonem, rozhodl Nejvyšší správní soud (NSS). Zamítl kasační stížnost banky. Licenci jí v roce 2016 odebrala Česká národní banka. ERB bank už dříve neuspěla u soudů nižších stupňů, s jejichž rozhodnutím se NSS ztotožnil. Zprávu o rozhodnutí v úterý zveřejnil Nejvyšší správní soud na webových stránkách.

Rozhodnutí o odebrání povolení k činnosti nebylo podle NSS nepřiměřené ani rozporné s údajným legitimním očekáváním ERB bank. "Zároveň Česká národní banka postupovala správně, když pochybení banky posoudila ke konkrétnímu datu v minulosti, ovšem nechala otevřenou možnost, že by až do rozhodnutí o odnětí bankovní licence mohla přihlédnout k případným zlepšením v činnosti banky," uvedl v rozhodnutí soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek. Dodal, že zlepšení nenastalo a že banka ani přes nápravná opatření uložená v roce 2014 vytýkané nedostatky neodstranila.

ČNB odebrala ERB bank licenci v roce 2016, protože řídicí a kontrolní systém banky nesplňoval požadavky zákona o bankách a související předpisy. Předběžným opatřením ještě před odejmutím licence ČNB zakázala bance přijímat vklady, poskytovat úvěry a nabývat riziková aktiva. Rozhodnutí o předběžném opatření i odnětí licence banka neúspěšně napadla rozkladem. Proti rozhodnutím o rozkladu podala žaloby, které Městský soud v Praze spojil ke společnému řízení a zamítl je. Nyní se s ním ztotožnil i Nejvyšší správní soud.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru