Za řemeslné práce dnes Češi zaplatí v průměru o 27 procent více než v roce 2016. Ceny rostou hlavně kvůli zdražování řemeslné práce, která je způsobená zejména nedostatkem pracovní síly na trhu. Největší zájem je o zedníky, elektrikáře, truhláře a instalatéry. Vyplývá to z dat internetového portálu Nejřemeslníci.cz, která v úterý zveřejnil na tiskové konferenci.

"Nárůst cen je způsoben především zdražováním řemeslné práce, což je reakce na dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou i nedostatek pracovní síly na trhu. Druhým důvodem je to, že lidé jsou dnes díky celkové hospodářské prosperitě ochotni do zakázek více investovat," uvedl výkonný ředitel portálu Martin Ekrt. V současné době podle něj lidé plánují zakázky ve větším rozsahu, nešetří na použitém materiálu ani práci řemeslníků.

Během posledních dvou let podle portálu nejvíce vzrostly ceny za zednické práce, téměř o polovinu na 50 tisíc korun za zakázku. U obkladačů se cena zakázek zvýšila o 37 procent, u malířů o pětinu.

Z jednotlivých řemesel byla loni největší poptávka po zednících, na které připadalo 27 procent. Následovali elektrikáři (18 procent), truhláři (13 procent), instalatéři (12 procent), pokrývači a klempíři (devět procent) a malíři (sedm procent).

V posledních dvou letech nejvíce vzrostla poptávka po zednických pracích, a to o 52 procent. Poptávka po stavebních firmách stoupla o třetinu, zájem o malířské práce se zvýšil o čtvrtinu, o instalatéry o pětinu.

Přestože podle údajů portálu Nejřemeslníci.cz poptávka po řemeslné práci roste, s jejími výsledky zákazníci nejsou vždy zcela spokojeni. "Vadí jim především to, že výsledná cena zakázky je mnohdy vyšší, než původně očekávali, nebo neodpovídá kvalitě odvedené práce. Zadavatelé práce často naráží také na omezené časové možnosti řemeslníků a nedodržování smluvených termínů," dodal Ekrt.

Portál Nejřemeslníci.cz funguje deset let. Loni odbavil 89 tisíc zakázek za šest miliard korun. Majitelem portálu je od loňského roku výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain.

Nejvíce poptávané profese v roce 2018:

Profese

Podíl (v procentech)

Zedník

27

Elektrikář 

18

Truhlář

13

Instalatér

12

Pokrývač a klempíř

9

Malíř

7

Obkladač

5

Zámečník

4

Natěrač a lakýrník

4

Kominík

2

Zdroj: Nejřemeslníci.cz

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru