Maloobchodní společnost Tesco uvažuje, že ve svých obchodech v Británii zruší pulty s masem, rybami a lahůdkami. Ohroženo je tak zhruba 15 tisíc pracovních míst. Uvedl to list Mail od Sunday s odvoláním na zdroj z odvětví.

Společnost se také chystá modernizovat své pekárny v obchodech a nahradit zaměstnance v závodních jídelnách prodejními automaty. Plány by měly ovlivnit většinu ze 732 větších obchodů v Británii. Škrty jsou součástí plánu generálního ředitele Davea Lewise na snížení nákladů o 1,5 miliardy liber (44,2 miliardy korun) a návratu firmy k ziskovosti po účetním skandálu v roce 2014.

Tesco má v Británii více než 300 tisíc zaměstnanců a přes 3400 obchodů. Je tak největším soukromým zaměstnavatelem v zemi. Jeho podnikání v zemi však ohrožují rychle rostoucí německé diskonty Aldi a Lidl. Loni firma spustila nový diskontní řetězec Jack's, aby tak odvrátila odliv kupujících k levnějším konkurentům. Tesco by také mohlo letos přijít o svoji pozici britské jedničky, pokud antimonopolní úřad schválí koupi obchodů Asda konkurenčním řetězcem Sainsbury's.

Celosvětově má Tesco 440 tisíc zaměstnanců a 6800 obchodů. Od roku 1996 působí firma také v České republice a má zde zhruba 200 obchodů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru