Kyjevský soud ve čtvrtek v nepřítomnosti odsoudil bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče za vlastizradu ke třinácti letům vězení. Za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině byl bývalý prezident žijící nyní v ruském exilu odsouzen k dvanácti letům, přičemž oba tresty si má odpykat souběžně. Soud rovněž rozhodl o zabavení Janukovyčova majetku. Obvinění z pokusu o změnu státních hranic byl Janukovyč pro nedostatek důkazů zproštěn.

Janukovyčův advokát označil rozsudek za nezákonný a novinářům řekl, že se odvolá. Soudce Vjačeslav Devjatko podle něj vynesl verdikt pod nátlakem ukrajinské státní moci.

Vynesený trest za vlastizradu se pohybuje v horní hranici sazby, maximální trest stanoví ukrajinský trestní zákoník ve výši patnácti let. Stejný trest mohl Janukovyč dostat i za napomáhání válce.

Podle žalobců Janukovyč žádal Rusko o vojenskou pomoc, aby potlačil prozápadní demonstrace v Kyjevě. Soudce při čtení rozsudku prohlásil, že bývalý prezident svým chováním otevřel Rusku dveře k anexi Krymského poloostrova a k rozpoutání separatistické války na východě Ukrajiny.

"Navzdory tomu, že svou vinu nepřiznal, soud obviněného shledává na základě přiměřených a přípustných důkazů vinným ze spáchání trestných činů vlastizrady a napomáhání vedení válce," řekl soudce.

Janukovyč, který vykonával úřad ukrajinského prezidenta v letech 2010 až 2014, utekl z Ukrajiny 22. února 2014 po masových nepokojích v centru hlavního města, které si vyžádaly stovku lidských životů. Do Ruska mu pomohly utéct ruské bezpečnostní služby na přímý pokyn prezidenta Vladimira Putina. Nyní podle dostupných informací žije v Rostově na Donu, asi 100 kilometrů od ukrajinských hranic. K soudu do Kyjeva se odmítl dostavit.

Jeho právník Vitalij Serďuk už před ohlášením rozsudku oznámil, že ukrajinský soud porušil předpisy a exprezidenta o procesu "řádně neuvědomil".

Žaloba na bývalou hlavu státu byla podána v říjnu 2016. Obvodní soud v Kyjevě začal projednávat Janukovyčův případ v květnu 2017. Exprezidentovou zodpovědností za smrt lidí zabitých během převratu se má soud zabývat v samostatné kauze.