Dluhy a vymáhání pohledávek obecně patří v posledních letech k evergreenům české politické i mediální scény. Ať se nám to líbí, nebo ne, v průběhu času jsme si asi už všichni zvykli na to, že v této debatě za velké podpory neziskových organizací a celé řady politiků výrazně dominují prodlužnické tendence. A přestože v nedávné době došlo již k mnoha změnám, které naklonily váhy spravedlnosti zcela jednoznačně ve prospěch dlužníků, rozjetý vlak se nechce zastavit. Naopak. Kdo se odváží postavit se mu do cesty, je automaticky smeten jako součást "vymahačské lobby" nebo "byznysu s chudobou".

Není tomu tak dávno, kdy byli věřitelé považováni za chudáky, neboť šance na vymožení jejich práva se prakticky blížila nule. Z toho důvodu byli v roce 2001 zřízeni soudní exekutoři a v následujících letech proběhlo ještě několik dalších změn, které postavení věřitelů výrazně zlepšily. Nutno podotknout: možná až příliš výrazně. Štědrý advokátní tarif, absence regulace spotřebitelských úvěrů nebo nadužívání rozhodčích doložek jistě nebyl stav, který by adekvátně chránil jak práva věřitelů, tak dlužníků. Bylo tedy bezpochyby žádoucí tyto omyly minulosti napravit, což v posledních letech zajistilo přijetí hned celého balíku legislativních úprav.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru