Komunikační služba WhatsApp, kterou vlastní sociální síť Facebook, se rozhodla globálně snížit na pět maximální počet adresátů při přeposílání zpráv. Firma uvádí, že smyslem kroku je bojovat proti "dezinformacím a fámám", informovala v pondělí agentura Reuters.

V poslední době byl WhatsApp spojován se šířením falešných zpráv při etnických nepokojích na Srí Lance či před prezidentskými volbami v Brazílii.

"Ode dneška budou moci všichni uživatelé s poslední verzí WhatsAppu přeposílat najednou pouze do pěti chatů," uvedla komunikační služba.

Aktualizace obsahující tuto změnu začne aplikace zpřístupňovat v pondělí, přičemž jako první ji obdrží ti, jejichž zařízení běží na operačním systému Android.

Dosud mohli uživatelé přeposlat zprávu až 20 jednotlivcům či skupinám. Pouze v Indii už platil nižší strop od července, kdy WhatsApp takto zakročil poté, co šíření falešných zpráv na sociálních sítích vedlo k vraždám a lynčování. Test opatření údajně vedl k 25procentnímu poklesu v množství sdíleného obsahu.

Ve skupinách WhatsAppu může být až 256 uživatelů. Teoretický maximální dosah při sdílení zprávy se tedy sníží z 5120 na 1280 jednotlivců. Jak napsal zpravodajský web BBC, nic však nebrání každému z těchto adresátů informaci sdílet s dalšími pěti kontakty.

Aplikaci vlastněnou Facebookem používá ve světě kolem 1,5 miliardy lidí. Její vysoká úroveň šifrování umožňuje sdílení zpráv mezi skupinami mimo dohled nezávislých analytiků i samotných provozovatelů platformy.

Na podzim byl WhatsApp spojován se šířením manipulací před brazilskými prezidentskými volbami, které vyhrál krajně pravicový kandidát Jair Bolsonaro. Podle médií se objevovaly falešné zprávy o Straně pracujících protikandidáta Fernanda Haddada i nepravdivá tvrzení o místě a čase konání voleb. Kvůli podezřením, že za dezinformační vlnou stáli podnikatelé blízcí Bolsonarovi, začal jeho kampaň vyšetřovat volební soud.