Čínský výrobce Huawei loni za 11 měsíců zvýšil v Česku prodej chytrých mobilních telefonů o 19 procent na 552 tisíc zařízení. Vyplývá to z údajů analytické společnosti GfK, které poskytla česká pobočka Huaweie. V polovině prosince Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. Varování se ale týkalo jen kritické infrastruktury, a nikoliv mobilních telefonů.

"Za první týden letošního roku se prodalo o 28 procent více mobilních telefonů Huawei než loni ve stejném období. Za minulý rok jsme měli proti roku předchozímu nárůst prodeje v mobilech 45 procent, v tabletech 370 procent a v nositelné elektronice skoro o 600 procent," řekla HN Iva Pavloušková ze společnosti Datart s tím, že v jejich řetězci je značka Huawei na třetím místě v prodejích mobilních telefonů. Další prodejci se na dotaz redakce zatím nevyjádřili.

Nejlépe se v minulém roce prodávaly modely Y6 Prime 2018 a P20 lite. Huawei loni patřil ke třem nejprodávanějším značkám mobilů na českém trhu. Prvenství patří korejskému Samsungu. Čísla za celý rok ještě nejsou k dispozici.

V Česku funguje samostatné zastoupení Huaweie, které podléhá centrále v Polsku. Ta zastřešuje trhy v regionu střední, východní a severní Evropy. Huawei v Česku na konci roku 2017 zaměstnával 275 lidí, což je o 55 méně než rok předtím. Tržby z prodeje zboží stouply o 1,1 miliardy na 5,4 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru