Ceny průmyslových výrobců v prosinci zpomalily meziroční růst na 2,4 procenta z listopadových 3,9 procenta. Ceny v zemědělství naopak zrychlily růst na 3,4 procenta. Ceny stavebních prací pak byly v prosinci meziročně vyšší o 4,1 procenta, stejně jako v listopadu. Ve středu to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Informoval také o vývoji cen v zahraničním obchodě za listopad, kdy ceny dováženého i vyváženého zboží zrychlily meziroční růst.

"Důvodem (meziročního zvýšení cen průmyslových výrobců) byl především růst cen obecných kovů a kovodělných výrobků, elektřiny, plynu a páry, ale také cen těžby a dobývání. Vyšší byly také ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc.

V zemědělství byly v rostlinné výrobě ceny vyšší o 11,8 procenta. Čerstvá zelenina podražila o více než 77 procent, brambory téměř o 52 procent, ovoce naopak o polovinu zlevnilo. Ceny v živočišné výrobě o 6,7 procenta klesly, například vejce byla levnější téměř o 40 procent. Mírně podražila pouze drůbež.

Ve stavebnictví byl proti loňskému prosinci dražší stavební materiál i výrobky. Ceny tržních služeb pro podniky pak rostly o 2,2 procenta. Více se platilo například za pojištění, penzijní financování, poštovní služby nebo za reklamu. Zlevnilo skladování.

Dovozní ceny zrychlily v listopadu meziroční růst na 4,2 procenta z říjnových 3,8 procenta. "Největší vliv na to mělo zvýšení cen ve skupině minerálních paliv, konkrétně o 23,7 procenta. O 6,7 procenta vzrostly také ceny chemikálií. Klesly pouze ceny potravin, a to o 0,4 procenta," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Ceny vývozu zrychlily růst na čtyři procenta z říjnových 3,1 procenta. Důvodem bylo zejména zdražení strojů a dopravních prostředků o 2,4 procenta. Dražší byly také minerální paliva, chemikálie nebo polotovary.