Nejnovější výsledky analýzy světového bohatství Global Wealth Report švýcarské investiční banky Credit Suisse ukazují, že svět stále rychleji bohatne. Celkové světové bohatství stihlo za minulý rok narůst o 14 bilionů dolarů (312 bilionu korun) na současných 317 bilionů dolarů (7,066 biliardy korun). Hlavním tahounem světové ekonomiky jsou pak podle zprávy především Spojené státy a Čína. Celý obsáhlý report zveřejnila banka na svých webových stránkách.

Analýza Credit Suisse také poukazuje na fakt, že ačkoliv v minulém roce celková světová ekonomika posílila procentuálně méně než v roce 2017, rok předešlý předčila v růstu bohatství na osobu, a to o 3,2 procenta na obyvatele.

Podle Credit Suisse je distribuce bohatství stále velmi nevyvážená. Lidé, kteří kontrolují absolutní většinu (84 procent) světového jmění tvoří jen necelou jednu desetinu globální populace. Tito lidé tak spravují kapitál o hodnotě 226,7 bilionu dolarů (v přepočtu přes 5 biliard korun). Střední třídu, která hospodaří s majetkem mezi 10 a 100 tisíci dolary (222 900 až 2,2 milionu korun), tvoří 1,3 miliardy populace, zatímco nejpočetnější skupina 3,2 miliardy lidí spravuje bohatství pod hodnotou 10 tisíc dolarů v přepočtu na obyvatele.

Podle serveru Quartz by i přesto neměl být přehlížen vliv nižší a střední třídy, která dohromady ovládá bohatství 50 bilionů dolarů, a tvoří tak klíčový segment hybatelů trhu, který má vliv i na politické dění.

Distribuce bohatství se nerovnoměrně odvíjí i z pohledu regionů, zatímco Čína dominuje světové střední třídě (48 procent ze všech obyvatel planety patřících do střední třídy), USA vedou v kategorii superbohatých (přes 70 tisíc osob, každý s hodnotou majetku nad 50 milionů dolarů). Státy s převahou nejnižší příjmové třídy se pak koncentrují především v některých částech Asie a Afriky.

Loňský rok byl mimořádně dobrým pro Čínu, jejíž podíl na světovém bohatství rostl shodně s celosvětovým průměrem, tedy o 4,6 procenta. Kromě bohatnutí nižších majetkových tříd se zvýšil i počet milionářů, což je, jak podotýká server Quartz, důležitým indikátorem nejen rostoucího jmění, ale i schopnosti bohatství vytvářet.

Podle odhadů Credit Suisse si polepšily ve svém postavení na globálním trhu i ženy, které by v současnosti měly ovládat celých 40 procent bohatství. Toto procento se ale výrazně liší v závislosti na regionu. I přesto, že v Evropě či Severní Americe je jejich podíl 40 až 45 procent, v jiných částech světa, především v Africe či Indii, je toto procento méně než poloviční.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Anežka Matejová 25.06.2019 16:41
Super bohatý je ten kdo má víc jak 50mil USD v České republice je 9% superbohatých a jen 0,5% z nich mí více peněz než 1mil USD. Něco je špatně...Od kolika penez je tedy čech superbohatý?
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru